MailChimp for WordPress - en to sv_SE translation catalogue (381 entries)

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Upgrade to MailChimp for WordPress Pro
sv_SE: Uppgradera till MailChimp för WordPress Pro

en: MailChimp API Settings
sv_SE: MailChimp API inställningar

en: Checkbox Settings
sv_SE: Checkboxinställningar

en: Checkboxes
sv_SE: Kryssrutor

en: Form Settings
sv_SE: Formulärinställningar

en: Forms
sv_SE: Formulär

en: Upgrade to Pro
sv_SE: Uppgradera till Pro

en: This option is only available in MailChimp for WordPress Pro.
sv_SE: Det här valet är endast tillgängligt för MailChimp for WordPress Pro

en: (PRO ONLY)
sv_SE: (ENDAST PRO)

en: Button text
sv_SE: Knapptext

en: Initial value
sv_SE: Initialt värde

en: (optional)
sv_SE: (valfri)

en: Label for
sv_SE: Etikett för

en: (or leave empty)
sv_SE: (eller lämna blankt)

en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

en: Unsubscribe
sv_SE: Säg upp prenumerationen

en: Comment form
sv_SE: Kommentarsfält

en: Registration form
sv_SE: Registreringsformulär

en: MultiSite forms
sv_SE: MultiSite-formulär

en: BuddyPress registration
sv_SE: BuddyPress-registrering

en: %s checkout
sv_SE: %s kassa

en: The plugin can only fetch a maximum of 100 lists from MailChimp, only your first 100 lists are shown.
sv_SE: Tillägget kan bara hämta 100 listor från MailChimp, dina 100 första listor visas därför bara.

en: Renewed MailChimp cache.
sv_SE: Förnyad MailChimp buffert.

en: Failed to renew MailChimp cache - please try again later.
sv_SE: Misslyckades att förnya MailChimp bufferten - var god försök igen senare.

en: MailChimp Sign-Up Form
sv_SE: MailChimp Registreringsformulär

en: Displays your MailChimp for WordPress sign-up form
sv_SE: Visar din MailChimp for WordPress registreringsformulär

en: Newsletter
sv_SE: Nyhetsbrev

en: Title:
sv_SE: Titel:

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">MailChimp for WordPress form settings</a>.
sv_SE: Du kan redigera ditt registreringsformulär i <a href="%s">formulärinställningarna för MailChimp for WordPress</a>.

en: Email address
sv_SE: E-postadress

en: Your email address
sv_SE: Din e-postadress

en: Sign up
sv_SE: Registrera

en: Sign me up for the newsletter!
sv_SE: Registrera mig för nyhetsbrevet!

en: Thank you, your sign-up request was successful! Please check your e-mail inbox.
sv_SE: Tack, registreringen lyckades! Var vänlig kolla din inkorg.

en: Oops. Something went wrong. Please try again later.
sv_SE: Oops. Nånting gick fel. Försök igen senare.

en: Please provide a valid email address.
sv_SE: Var vänlig fyll i en giltig e-postadress.

en: Given email address is already subscribed, thank you!
sv_SE: Den e-postadressen du skrev in är redan registrerad, tack!

en: Please complete the CAPTCHA.
sv_SE: Var vänlig fyll i CAPTCHA.

en: Please fill in the required fields.
sv_SE: Var vänlig fyll i de obligatoriska fälten.

en: You were successfully unsubscribed.
sv_SE: Du har sagt upp prenumerationen

en: Given email address is not subscribed.
sv_SE: Angiven epost-adress prenumererar ej.

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: MailChimp for WordPress - Error
sv_SE: MailChimp for WordPress - Fel:

en: Please select a list to subscribe to in the <a href="%s">checkbox settings</a>.
sv_SE: Välj en lista att prenumerera på i <a href="%s">kryssruteinställningar</a>.

en: This message is only visible to administrators for debugging purposes.
sv_SE: Detta meddelande syns bara för administratörer i felsökningssyfte.

en: The MailChimp server returned the following error message as a response to our sign-up request:
sv_SE: MailChimp servern returnerade följande felmeddelande som ett svar på registreringsförfrågan:

en: This is the data that was sent to MailChimp:
sv_SE: Detta är datat som skickades till MailChimp:

en: Email address:
sv_SE: E-postadress:

en: Merge variables:
sv_SE: Sammanfoga variabler:

en: MailChimp Settings
sv_SE: MailChimp-inställningar

en: API Settings
sv_SE: API Inställningar

en: CONNECTED
sv_SE: ANSLUTEN

en: NOT CONNECTED
sv_SE: EJ ANSLUTEN

en: API Key
sv_SE: API-nyckel

en: Your MailChimp API key
sv_SE: Din MailChimp API-nyckel

en: Get your API key here.
sv_SE: Hitta din API-nyckel här.

en: The table below shows your MailChimp lists data. If you applied changes to your MailChimp lists, please use the following button to renew your cached data.
sv_SE: Tabellen nedan visar dina MailChimp-listors data. Om du sparat dina ändringar i dina MailChimp-listor, använd denna knapp för att förnya dina cachade data.

en: Renew MailChimp lists
sv_SE: Förnya MailChimplistor

en: No lists were found in your MailChimp account
sv_SE: Inga listor kunde hittas i ditt MailChimp-konto.

en: To use sign-up checkboxes, select at least one list and one form to add the checkbox to.
sv_SE: För att använda kryssrutor i kontoskapandet, välj minst en lista och ett formulär att placera kryssrutorna i.

en: MailChimp settings for checkboxes
sv_SE: MailChimpinställningar för checkboxar

en: If you want to use sign-up checkboxes, select at least one MailChimp list to subscribe people to.
sv_SE: Om du vill använda kryssrutor i kontoskapandet, välj minst en MailChimp-lista för folk att anmäla sig till.

en: MailChimp Lists
sv_SE: MailChimp-listor

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to MailChimp</a>?
sv_SE: Inga listor funna, <a href="%s">har du kopplat dig till MailChimp</a>?

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
sv_SE: Välj de listor som den anmälande ska anmälas till.

en: Double opt-in?
sv_SE: Dubbel bekräftelse?

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
sv_SE: Välj "ja" om du vill att folk ska bekräfta sin emailadress innan de läggs till i listan (rekommenderas)

en: Checkbox settings
sv_SE: Checkbox-inställningar

en: Add the checkbox to these forms
sv_SE: Lägg till checkboxen till dessa formulär

en: Selecting a form will automatically add the sign-up checkbox to it.
sv_SE: Vid val av ett formulär kommer en 'registrera dig'-ruta automatiskt att läggas till.

en: Checkbox label text
sv_SE: Beteckning för kryssruta

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
sv_SE: HTML-taggar som %s är tillåtna i labeltexten.

en: Pre-check the checkbox?
sv_SE: Kryssa i kryssrutan i förväg?

en: Load some default CSS?
sv_SE: Ska någon standard-CSS laddas?

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
sv_SE: Välj "ja" om kryssrutan befinner sig på ett konstigt ställe

en: WooCommerce checkbox position
sv_SE: Kryssrutans placering för WooCommerce

en: After the billing details
sv_SE: Efter faktureringsinformation

en: After the additional information
sv_SE: Efter ytterligare information

en: Choose the position for the checkbox in your WooCommerce checkout form.
sv_SE: Välj läget för kryssrutan i din WooCommerce-kassas formulär.

en: To use the MailChimp sign-up form, configure the form below and then either paste %s in the content of a post or page or use the  widget.
sv_SE: För att använda MailChimps registreringsformulär, konfigurera nedanstående formulär och sedan klistra in %s i ett inläggs innehåll eller sida eller också använder du widgeten.

en: Required form settings
sv_SE: Obligatoriska formulärinställningar

en: Load form styles (CSS)?
sv_SE: Ladda formulärstilar (CSS)?

en: Yes, load basic form styles
sv_SE: Ja, ladda standard formulärstilar

en: Yes, load my custom form styles
sv_SE: Ja, ladda mina anpassade formulärstilar

en: Yes, load default form theme
sv_SE: Ja, ladda standard formulärtema

en: Light Theme
sv_SE: Ljust tema

en: Red Theme
sv_SE: Rött tema

en: Green Theme
sv_SE: Grönt tema

en: Blue Theme
sv_SE: Blått tema

en: Dark Theme
sv_SE: Mörkt tema

en: Custom Color Theme
sv_SE: Eget färgschema-tema

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
sv_SE: Om du vill ladda in förvalda CSS-stilar,  välj " Grundläggande formateringsstilar" eller välj ett av färgtemana.

en: Lists this form subscribes to
sv_SE: Listor detta formulär prenumererar på

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
sv_SE: Välj lista(or) som folk som lämnar in detta formulär skall prenumerera på.

en: Form mark-up
sv_SE: Prishöjningsformulär

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
sv_SE: Använd kortkoden %s för att visa detta formulär inuti ett inlägg, sida eller text widget.

en: Your form is missing the following (required) form fields:
sv_SE: Formuläret saknas följande (nödväniga) formulärfält:

en: Send Welcome Email?
sv_SE: Skicka välkomste-post?

en: Select "yes" if you want to send your lists Welcome Email if a subscribe succeeds (only when double opt-in is disabled).
sv_SE: Välj "Ja" om du vill skicka din listas Välkomsts epost när en prenumeration lyckas (endast när dubbel opt-in är avaktiverad)

en: Update existing subscribers?
sv_SE: Uppdatera befintliga prenumeranter?

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers (instead of showing the "already subscribed" message).
sv_SE: Välj "Ja" om du vill uppdatera befintliga prenumeranter (i stället för att visa meddelandet "redan prenumerant").

en: Replace interest groups?
sv_SE: Ersätt intressegrupper?

en: Select "yes" if you want to replace the interest groups with the groups provided instead of adding the provided groups to the member's interest groups (only when updating a subscriber).
sv_SE: Välj "Ja" om du vill ersätta intressegrupperna med de grupper som redan finns, i stället för att lägga till de befintliga grupperna till medlemmens intressegrupper (endast vid uppdatering en prenumerant).

en: Form Settings & Messages
sv_SE: Formulärinställningar och meddelanden

en: Enable AJAX form submission?
sv_SE: Aktivera AJAX anmälningsformulär?

en: Select "yes" if you want to use AJAX (JavaScript) to submit forms.
sv_SE: Välj "Ja" om du vill använda AJAX (JavaScript) för att lämna in formulär.

en: Hide form after a successful sign-up?
sv_SE: Dölj formuläret efter en lyckad registrering?

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
sv_SE: Välj "ja" för att dölja formulärfälten efter en framgångsrik registrering.

en: Redirect to URL after successful sign-ups
sv_SE: Omdirigera till URL efter framgångsrika registreringar

en: Example: %s
sv_SE: Exempel: %s

en: Leave empty or enter <code>0</code> for no redirect. Otherwise, use complete (absolute) URLs, including <code>http://</code>.
sv_SE: Lämna tomt eller ange <code>0</code> för ingen omdirigering. Använd fullständiga (absoluta) URL:er, inklusive <code>http://</code>

en: Successfully subscribed
sv_SE: Prenumerationen lyckades

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
sv_SE: Den text som visas när en epostadress lyckats prenumerera på vald lista(or).

en: Invalid email address
sv_SE: Ogiltig epostadress

en: The text that shows when an invalid email address is given.
sv_SE: Den text som visas när en ogiltig epostadress angivits.

en: Required field missing
sv_SE: Obligatoriskt fält saknas

en: The text that shows when a required field for the selected list(s) is missing.
sv_SE: Den text som visas när ett obligatoriskt fält för vald lista(or) saknas.

en: Already subscribed
sv_SE: Redan prenumerant

en: The text that shows when the given email is already subscribed to the selected list(s).
sv_SE: Den text som visas när den angivna epostadressen redan prenumererar på vald lista(or).

en: Invalid CAPTCHA
sv_SE: Ogiltigt CAPTCHA

en: General error
sv_SE: Allmänt fel

en: The text that shows when a general error occured.
sv_SE: Den text som visas när ett allmänt fel uppstått.

en: Unsubscribed
sv_SE: Prenumeration uppsagd

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
sv_SE: När uppsägningsmetoden används, är det den här texten som visas när angiven epostadress har lyckats säga upp prenumerationen från vald lista(or).

en: Not subscribed
sv_SE: Prenumererar inte

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is not on the selected list(s).
sv_SE: När uppsägningsmetoden används, är det den här texten som visas när angiven epostadress inte finns i vald lista(or).

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
sv_SE: HTML-taggar som %s är tillåtna i meddelandefält.

en: Form Styling
sv_SE: Formulärutformning

en: Alter the visual appearance of the form by applying CSS rules to %s.
sv_SE: Ändra formulärets visuella utseende genom att applicera CSS regler till %s

en: You can add the CSS rules to your theme stylesheet using the <a href="%s">Theme Editor</a> or by using a plugin like %s
sv_SE: Du kan lägga till CSSreglerna till din formatmall genom att använda <a href="%s">Temaredigeraren</a> eller ett tillägg som %s

en: The <a href="%s" target="_blank">plugin FAQ</a> lists the various CSS selectors you can use to target the different form elements.
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">plugin FAQ</a> listar de olika CSS-valen du kan använda för att rikta de olika formulärelementen.

en: If you need an easier way to style your forms, consider <a href="%s">upgrading to MailChimp for WordPress Pro</a> which comes with an easy Styles Builder.
sv_SE: Om du behöver ett enklare sätt att utforma dina formulär bör du överväga att <a href="%s">uppgradera till MailChimp for WordPress Pro</a> som kommer med en enkel utformningsredigerare.

en: Variables
sv_SE: Variabler

en: The following list of variables can be used to <a href="%s">add some dynamic content to your form or success and error messages</a>.
sv_SE: Följande variabel-lista kan användas för att <a href="%s">lägga till lite dynamiskt innehåll till ditt formulär, eller framgångs- och fel-meddelanden</a>.

en: This allows you to personalise your form or response messages.
sv_SE: Detta gör att du kan anpassa ditt formulär eller svarsmeddelanden.

en: Replaced with the visitor's email (if set in URL or cookie).
sv_SE: Ersatt med besökarens epostadress ( on datt i URL eller kaka).

en: Replaced with the form response (error or success messages).
sv_SE: Ersatt med formulärets svar (fel- eller framgångs-meddelanden).

en: Replaced with a captcha field.
sv_SE: Ersatt med ett captchafält.

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
sv_SE: Ersatt med prenumerantens nummer på vald lista(or)

en: Replaced with the current site language, eg: %s
sv_SE: Ersatt med aktuell hemsidas språk, t.ex: %s

en: Replaced with the visitor's IP address
sv_SE: Ersatt med besökarens IP-adress

en: Replaced with the current date (yyyy/mm/dd eg: %s)
sv_SE: Ersatt med dagens datum (åååå-mm-dd t.ex. %s)

en: Replaced with the current time (hh:mm:ss eg: %s)
sv_SE: Ersatt med aktuell tid (hh:mm:ss t.ex.: %s)

en: Replaced with the logged in user's email (or nothing, if there is no logged in user)
sv_SE: Ersatt med den inloggade användarens e-postadress (eller ingenting, om det inte finns någon inloggad användare)

en: First name of the current user
sv_SE: Förnamnet på den aktuella användaren

en: Last name of the current user
sv_SE: Efternamnet på den aktuella användaren

en: Current user ID
sv_SE: Aktuell användar-ID

en: Current URL
sv_SE: Nuvarande URL

en: The value of the <strong>FNAME</strong> field, if set.
sv_SE: Värdet av fältet <strong>FNAME</strong> om det är satt.

en: Add a new field
sv_SE: Lägg till nytt fält

en: Use the tool below to generate the HTML for your form fields.
sv_SE: Använd verktyget nedan för att generera HTML-kod för dina formulärfält.

en: Select MailChimp field..
sv_SE: Välj MailChimpfält..

en: Submit Button
sv_SE: Skicka-knapp

en: Subscribe / unsubscribe choice
sv_SE: Prenumerations- / avregistrerings-val

en: List choice
sv_SE: Listval

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Placeholder
sv_SE: Platshållare

en: Labels
sv_SE: Etiketter

en: (leave empty to hide)
sv_SE: (lämna tomt för att dölja)

en: Wrap in paragraph %s tags?
sv_SE: Omslut med paragraf %s taggar?

en: Required field?
sv_SE: Obligatoriskt fält?

en: Add to form
sv_SE: Lägg till i formulär

en: Generated HTML
sv_SE: Genererad HTML

en: Select at least one list first.
sv_SE: Välj åtminstone en lista först.

en: MailChimp for WordPress is in need of translations. Is the plugin not translated in your language or do you spot errors with the current translations? Helping out is easy! Head over to <a href="%s">the translation project and click "help translate"</a>.
sv_SE: MailChimp for WordPress behöver översättare. Om tillägget inte är översatt till ditt språk eller om du hittar felaktigheter i nuvarande översättningar, är vi glada om du hjälper oss. Det är enkelt, hoppa bara över till <a href="%s"> översättningsprojektet och klicka på "hjälp till att översätta" </a>.

en: Enjoying this plugin? <a href="%s">Upgrade to MailChimp for WordPress Pro</a> for an even better plugin, you will love it.
sv_SE: Gillar du vårt tillägg? <a href="%s">Uppgradera till MailChimp for WordPress Pro</a> för ett ännu bättre tillägg, du kommer att älska det.

en: This plugin is not developed by or affiliated with MailChimp in any way.
sv_SE: Denna plugin är inte utvecklat av eller har något samröre med MailChimp på något sätt.

en: Looking for help?
sv_SE: Söker du hjälp?

en: Make sure to look at the <a href="%s">MailChimp for WordPress documentation</a>, the plugin <a href="%s">FAQ</a> or use the <a href="%s">support forums</a> on WordPress.org.
sv_SE: Se till att kolla <a href="%s">MailChimp for WordPress dokumentation</a>, tilläggets <a href="%s">FAQ</a> eller använd <a href="%s">support forum</a> på WordPress.org.

en: Do you enjoy this plugin?
sv_SE: Gillar du detta tillägg?

en: Leave a %s plugin review on WordPress.org
sv_SE: Lämna en %s plugin recension på WordPress.org

en: I am using MailChimp for WordPress by @DannyvanKooten - it is great!
sv_SE: Jag använder MailChimp för Wordpress från @DannyvanKooten - det är toppen!

en: Tweet about MailChimp for WordPress
sv_SE: Twittra om MailChimp for Wordpress

en: Review the plugin on your blog and link to <a href="%s">the plugin page</a>.
sv_SE: Recensera tillägget på din blogg och länka till <a href="%s">plugin sidan</a> .

en: There is an <a href="%s">affiliate program</a> as well.
sv_SE: Det finns ett <a href="%s">affiliate program</a> också.

en: Vote "works" on the WordPress.org plugin page
sv_SE: Rösta "works" på  pluginsidan på WordPress.org

en: This plugin has an even better premium version, you will absolutely love it.
sv_SE: Det här tillägget har en ännu bättre premiumversion, du kommer absolut att gilla det.

en: Some differences with this free version of the plugin:
sv_SE: Några skillnader med denna gratisversion av insticksprogrammet:

en: Multiple forms
sv_SE: Multipla formulär

en: Each subscribing to one or multiple MailChimp lists.
sv_SE: Var och en kan prenumerera på en eller flera MailChimp listor.

en: AJAX forms
sv_SE: AJAX-formulär

en: Forms do not require a full page reload.
sv_SE: Formulär kräver inte en full sidas omladdning.

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Every form interaction is logged and visualised in insightful charts.
sv_SE: Varje formulärinteraktion loggas och visas i intiutiva diagram.

en: Styles Builder
sv_SE: Stilbyggare

en: Create beautiful form themes with ease.
sv_SE: Skapa enkelt vackra formulärteman .

en: Upgrade Now
sv_SE: Uppgradera nu

en: View Demo
sv_SE: Visa demo

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Save Form
sv_SE: Spara formulär

en: Update Form
sv_SE: Uppdatera formulär

en: Back to general form settings
sv_SE: Tillbaka till allmänna formulärsinställningar

en: Form updated.
sv_SE: Formulär uppdaterat.

en: Form saved.
sv_SE: Formulär sparat.

en: Optional Settings
sv_SE: Valfria inställningar

en: MailChimp & Plugin License Settings
sv_SE: Licensinställningar för MailChimp & insticksprogram

en: MailChimp & License
sv_SE: MailChimp & licens

en: Reports
sv_SE: Rapporter

en: Please make sure the plugin is connected to MailChimp. <a href="%s">Provide a valid API key.</a>
sv_SE: Se till att insticksprogrammet är anslutet till MailChimp. <a href=\"%s\">Ange ett giltigt API nyckel.</a>

en: You disabled logging using the %s filter. Re-enable it to use the Reports page.
sv_SE: Du har stängt av loggning via %sfiltret. Slå på igen för att använda Rapportsidan.

en: <strong>Welcome to MailChimp for WordPress Pro!</strong> We transfered the settings you set in the Lite version, you can safely <a href="%s">deactivate it now</a>.
sv_SE: <strong>Wälkommen till MailChimp for WordPress Pro!</strong> Vi förde över de inställningar du gjorde i gratisversionen, så du kan <a href="%s">avaktivera det nu</a>.

en: End date can't be before the start date
sv_SE: Slutdatum kan inte vara före startdatum

en: Couldn't create the stylesheet. Manually add the generated CSS to your theme stylesheet or use a plugin like <em>%s</em>.
sv_SE: Kunde inte skapa formatmallen. Lägg manuellt till den genererade CSSen till ditt temas formatmall eller använd ett tillägg som <em>%s</em>.

en: %sShow generated CSS%s
sv_SE: %sVisa genererad CSSS%s

en: The %sCSS Stylesheet%s has been created.
sv_SE: %sCSS formatmallen%s har skapats.

en: <strong>Error:</strong> Please specify a form ID. Example: %s.
sv_SE: <strong>Fel:</strong> Ange ett formulär-ID. Exempel: %s.

en: <strong>Error:</strong> Sign-up form not found. Please check if you used the correct form ID.
sv_SE: <strong>Fel:</strong> Registreringsformuläret hittades inte. Kontrollera om du använt rätt formulär-ID.

en: IP Address
sv_SE: IP-adress

en: New MailChimp Sign-Up
sv_SE: Ny MailChimpregistrering

en: New Sign-Up
sv_SE: Ny registrering

en: <strong>%s</strong> signed-up at %s on %s using the form "%s".
sv_SE: <strong>%s</strong> registrerad till %s på %s med hjälp av formuläret "%s".

en: List
sv_SE: Lista

en: Other fields
sv_SE: Andra fält

en: Note that you've enabled double opt-in for the "%s" form. The user won't be added to the selected MailChimp lists until they confirm their email address.
sv_SE: Observera att du har aktiverat dubbel opt-in för "%s" formuläret. Användaren kommer inte att läggas till de valda MailChimplistorna förrän de bekräftar sina e-postadresser.

en: This email was auto-sent by the MailChimp for WordPress plugin.
sv_SE: Denna e-post var automatiskt skickad av tillägget MailChimp for Wordpress.

en: Displays one of your MailChimp for WordPress sign-up forms
sv_SE: Visar ett av dina MailChimp för Wordpress registreringsformulär

en: Please select the sign-up form you'd like to show here in the <a href="%s">widget settings</a>.
sv_SE: Välj det anmälningsformulär som du vill visa här i <a href="%s">widgetinställningarna</a> .

en: Form:
sv_SE: Formulär:

en: Select the form to show
sv_SE: Välj det formulär som ska visas

en: You don't have any sign-up forms. <a href="%s">Create one now.</a>
sv_SE: Du har inga registreringsformulär. <a href="%s">Skapa ett nu.</a>

en: Thank you, your sign-up request was successful! Please check your email inbox to confirm.
sv_SE: Tack, din registreringsbegäran lyckades! Kontrollera din inkorg för att bekräfta.

en: I know. Don't bug me.
sv_SE: Jag vet. Irritera mig inte.

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
sv_SE: <b>Varning!</b> Du blockerar externa förfrågningar vilket innebär att du inte kommer att kunna få uppdateringar till %s. Lägg till %s till %s.

en: Your %s license has been activated. You have an unlimited license.
sv_SE: Din %s licens har aktiverats. Du har en obegränsad licens.

en: Your %s license has been activated. You have used %d/%d activations.
sv_SE: Din %s licens har aktiverats. Du har använt %d/%d aktiveringar.

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
sv_SE: <a href="%s">Visste du att du kan uppgradera din licens?</a>

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
sv_SE: <a href="%s">Din licens löper ut om %d dagar, vill du förlänga den?</a>

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">reset</a> or <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
sv_SE: Du har nått din aktiveringsgräns. Du måste <a href="%s">återställa</a> eller <a href="%s">uppgradera din licens</a> för att använda det på denna webbplats.

en: Your license has expired. You must <a href="%s">renew your license</a> if you want to use it again.
sv_SE: Din licens har upphört att gälla. Du måste <a href="%s">förlänga din licens</a> för att använda den igen.

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
sv_SE: Det gick inte att aktivera din licens, ser ut som din licensnyckel är ogiltig.

en: Your %s license has been deactivated.
sv_SE: Din %s licens har avaktiverats.

en: Your plugin license has expired. You will no longer have access to plugin updates unless you <a href="%s">renew your license</a>.
sv_SE: Din tilläggs-licens har upphört att gälla. Du kommer inte längre att ha tillgång till pluginuppdateringar om du <a href="%s"> förnyar din licens </a>.

en: Failed to deactivate your %s license.
sv_SE: Det gick inte att inaktivera din %s licens.

en: Request error: "%s"
sv_SE: Fel vid begäran: "%s"

en: %s: License Settings
sv_SE: %s: Licensinställningar

en: %s is network activated, please contact your site administrator to manage the license.
sv_SE: %s är nätverksaktiverad, kontakta din hemside-administratör för att hantera licensen.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
sv_SE: %s misslyckades med att söka efter uppdateringar på grund av följande fel:<em>%s</em>

en: This site has not been activated properly on mc4wp.com and thus cannot check for future updates. Please activate your site with a valid license key.
sv_SE: Den här hemsidan har inte aktiverats på rätt sätt på mc4wp.com och kan därför inte kontrollera framtida uppdateringar. Aktivera din hemsida med en giltig licensnyckel.

en: License status
sv_SE: Licensstatus

en: ACTIVE
sv_SE: AKTIV

en: you are receiving updates
sv_SE: du tar emot uppdateringar

en: EXPIRED
sv_SE: UPPHÖRD

en: you are <strong>not</strong> receiving updates.
sv_SE: du tar <strong>inte</strong> mot uppdateringar

en: INACTIVE
sv_SE: INAKTIV

en: Toggle license status
sv_SE: Växla licensstatus

en: Deactivate License
sv_SE: Inaktivera licens

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
sv_SE: (Avaktivera din licens så att du kan aktivera den på en annan Wordpress webbplats)

en: Activate License
sv_SE: Aktivera licens

en: Please enter a license key in the field below first.
sv_SE: Ange en licensnyckel i fältet nedan först.

en: License Key
sv_SE: Licensnyckel

en: Paste your license key here, as found in the email receipt.
sv_SE: Klistra in din licensnyckel här, den som du hittar i e-postkvittot.

en: Your %s license will expire on %s.
sv_SE: Din %s licens löper ut den %s.

en: %sRenew your license now%s.
sv_SE: %sFörnya din licens nu%s.

en: Form
sv_SE: Formulär

en: Shortcode
sv_SE: Kortkod

en: List(s)
sv_SE: Lista(or)

en: Last edited
sv_SE: Senast ändrad

en: Edit Form
sv_SE: Redigera formulär

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: No MailChimp list(s) selected yet.
sv_SE: Ingen MailChimp lista(or) vald(a) ännu.

en: You have not created any sign-up forms yet. Time to do so!
sv_SE: Du har inte skapat några registreingsformulär ännu. Dags att göra det!

en: Log
sv_SE: Logg

en: Log Items
sv_SE: Logga objekt

en: Email
sv_SE: E-post

en: Success
sv_SE: Framgångsrikt

en: Type
sv_SE: Typ

en: Source
sv_SE: Källa

en: Subscribed
sv_SE: Prenumererad

en: Log items deleted.
sv_SE: Logga borttagna objekt.

en: Registration
sv_SE: Registrering

en: Top Bar
sv_SE: Översta raden

en: MultiSite registration
sv_SE: Multisiteregistrering

en: bbPress: New Topic
sv_SE: bbPress: Nytt ämne

en: bbPress: New Reply
sv_SE: bbPress: Nytt svar

en: Other Form
sv_SE: Annat formulär

en: No subscribe requests found.
sv_SE: Inga prenumerationsförfrågningar hittades.

en: All
sv_SE: Alla

en: Checkbox
sv_SE: Kryssruta

en: Order
sv_SE: Beställ

en: Checkout
sv_SE: Kassa

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: deleted
sv_SE: borttagen

en: Any settings you specify here will override the <a href="%s">general form settings</a>. If no setting is specified, the corresponding general setting value will be used.
sv_SE: Alla inställningar du anger här kommer att åsidosätta de <a href="%s">allmänna formulärinställningarna</a> . Om ingen inställning anges, kommer motsvarande allmänna inställningsvärde användas.

en: Inherit
sv_SE: Ärv

en: Send an email copy of the form data?
sv_SE: Skicka en e-postmeddelandekopia av formulärdatat?

en: Tick "yes" if you want to receive an email with the form data for every sign-up request.
sv_SE: Markera "ja" om du vill få ett mail med formulärdata för varje registreingsbegäran.

en: Send the copy to this email:
sv_SE: Skicka kopian till denna e-postadress:

en: Messages
sv_SE: Meddelanden

en: Other errors
sv_SE: Andra fel

en: Submit button
sv_SE: Skicka-knapp

en: Subscribe / unsubscribe action
sv_SE: Prenumerations- / avregistrings-åtgärd

en: Form usage
sv_SE: Formuläranvändning

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
sv_SE: Välj "ja" om du vill uppdatera befintliga prenumeranter med de uppgifter som skickas.

en: Use %s in your Contact Form 7 mark-up to add a sign-up checkbox to your CF7 forms.
sv_SE: Använd %s i din Contact Form 7 uppmärkning för att lägga till en registreingsruta till ditt CF7 formulär.

en: Custom label texts
sv_SE: Anpassade etikett-texter

en: Override the default checkbox label text for any given checkbox using the fields below.
sv_SE: Åsidosätt den förvalda kryssrutans etikett-text för varje given kryssruta med hjälp av fälten nedan.

en: Forms & Settings
sv_SE: Formulär & Inställningar

en: CSS Styles Builder
sv_SE: CSS-formatbyggare

en: License & API Settings
sv_SE: Licens & API Inställningar

en: No lists were found in your MailChimp account.
sv_SE: Inga listor hittades i ditt MailChimp-konto.

en: Need help? Have a look at the <a href="%s">plugin documentation</a> or email us directly at <a href="%s">support@mc4wp.com</a>.
sv_SE: Behöver hjälp? Ta en titt på <a href="%s">plugin dokumentation</a> eller maila mig direkt på <a href="%s">support@mc4wp.com</a> .

en: Please use the same email address as you used when purchasing the plugin.
sv_SE: Använd samma epostadress som du använde när du köpte insticksprogrammet.

en: Use the fields below to create custom styling rules for your forms.
sv_SE: Använd fälten nedan för att skapa anpassade stilregler för dina formulär.

en: Tip: have a look at our <a href="%s">knowledge base</a> articles on <a href="%s">creating an inline form</a> or <a href="%s">styling your form</a> in general.
sv_SE: Tips: kolla vår <a href="%s">kunskapsbas</a>artiklar om <a href="%s"> skapa ett inlineformulär </a> eller <a href = "% s" > utforma ditt formulär </a> i allmänhet.

en: You are not loading your custom stylesheet at this moment. To apply these styles on your site, select "load custom form styles" in the <a href="%s">MailChimp for WordPress form settings</a>.
sv_SE: Du laddar inte din anpassade formatmall vid detta tillfället. För att använda dessa utformningar på din sida, välj "ladda anpassade formulärstilar" i <a href="%s">formulärinställningarna för MailChimp for WordPress</a>.

en: Select form to build styles for:
sv_SE: Välj formulär att bygga stilar för:

en: Create at least one form first.
sv_SE: Skapa åtminstone ett formulär först.

en: You need to have JavaScript enabled to see a preview of your form.
sv_SE: Du måste ha Javascript aktiverat för att kunna se en förhandsgranskning av formuläret.

en: Form container style
sv_SE: Formulärbehållares utformning

en: Form width
sv_SE: Formulärbredd

en: px or %
sv_SE: px eller %

en: Text alignment
sv_SE: Textjustering

en: Choose alignment
sv_SE: Välj justering

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Center
sv_SE: Centrerad

en: Right
sv_SE: Höger

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Padding
sv_SE: Spaltfyllnad

en: Border color
sv_SE: Ramfärg

en: Border width
sv_SE: Rambredd

en: Text color
sv_SE: Textfärg

en: Text size
sv_SE: Textstorlek

en: Background image
sv_SE: Bakgrundsbild

en: Label styles
sv_SE: Etikettstilar

en: Label width
sv_SE: Etikettbredd

en: Text style
sv_SE: Textstil

en: Choose text style..
sv_SE: Välj textstil..

en: Bold
sv_SE: Fet

en: Italic
sv_SE: Kursiv

en: Bold & Italic
sv_SE: Fet & Kursiv

en: Display
sv_SE: Visa

en: Inline
sv_SE: Infoga

en: New line
sv_SE: Ny rad

en: Field styles
sv_SE: Fältstilar

en: Field width
sv_SE: Fältbredd

en: Field height
sv_SE: Fälthöjd

en: Border radius
sv_SE: Ramradie

en: Focus outline
sv_SE: Fokussammandrag

en: Button styles
sv_SE: Knappstilar

en: Button width
sv_SE: Knappbredd

en: Button height
sv_SE: Knapphöjd

en: Error and success messages
sv_SE: Fel- och framgångs-meddelanden

en: Success text color
sv_SE: Framgångstextfärg

en: Error text color
sv_SE: Feltextfärg

en: Advanced
sv_SE: Avancerad

en: CSS Selector Prefix
sv_SE: CSS-väljarprefix

en: Use this to create a more specific (and thus more "important") CSS selector.
sv_SE: Använd detta för att skapa en mer specifik (och därmed mer "viktigt") CSS-väljare.

en: Manual CSS
sv_SE: Manuell CSS

en: The CSS rules you enter here will be appended to the custom stylesheet.
sv_SE: De CSS-regler som du anger här kommer att läggas till den anpassade formatmallen.

en: Copy styles from other form
sv_SE: Kopiera stilar från annat formulär

en: Copy Styles
sv_SE: Kopiera stilar

en: Are you sure you want to copy form styles from another form? This will overwrite current styles for this form.
sv_SE: Är det säkert att du vill kopiera stilar från ett annat formulär? Detta kommer att skriva över aktuella stilar för det här formuläret.

en: Are you sure you want to delete all custom styles for this form?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort alla anpassade stilar för detta formulär?

en: Delete Form Styles
sv_SE: Ta bort formulärstilar

en: Form preview
sv_SE: Formulärförhandsvisning

en: Sign-Up Forms
sv_SE: Registreingsformulär

en: Create New Form
sv_SE: Skapa Nytt formulär

en: General form settings
sv_SE: Allmänna formulärsinställningar

en: If you %screated a custom stylesheet%s and want it to be loaded, select "custom form styles". Otherwise, choose the basic formatting styles or one of the default themes.
sv_SE: Om du %sskapat en anpassad formatmall%s och vill att det ska laddas, välj "anpassade formulärstilar". Annars väljer de grundläggande formatmallar eller en av alla standard teman.

en: Select Color
sv_SE: Välj färg

en: Save all changes
sv_SE: Spara alla ändringar

en: Default MailChimp settings
sv_SE: Standard MailChimpinställningar

en: The following settings apply to <strong>all</strong> forms but can be overridden on a per-form basis.
sv_SE: Följande inställningar gäller för <strong>alla</strong> formulär men kan åsidosättas på en per-formulär basis.

en: Default Form Settings
sv_SE: Standardformulärinställningar

en: Leave empty for no redirect. Otherwise, use complete (absolute) URLs, including <code>http://</code>.
sv_SE: Lämna tomt för ingen omdirigering. Använd annars kompletta (absoluta) URL:er, inklusive <code>http://</code>.

en: Default Messages
sv_SE: Standardmeddelanden

en: Today
sv_SE: Idag

en: Yesterday
sv_SE: I förgår

en: Last Week
sv_SE: Förra veckan

en: Last Month
sv_SE: Förra månaden

en: Last Quarter
sv_SE: Förra kvartalet

en: Last Year
sv_SE: Förra året

en: Custom
sv_SE: Anpassa

en: From
sv_SE: Från

en: May
sv_SE: Maj

en: Oct
sv_SE: Okt

en: To
sv_SE: Till

en: Show these lines:
sv_SE: Visa dessa rader:

note: Description of the plugin/theme
en: Adds various sign-up methods to your website.
sv_SE: Lägger till olika registreringsmetoder till din webbplats.
