MailChimp for WordPress - en to tr_TR translation catalogue (283 entries)

en: %s checkout
tr_TR: %s ödeme

en: %s: License Settings
tr_TR: %s: Lisans Ayarları

en: %sRenew your license now%s.
tr_TR: %sLisansınızı hemen yenileyin%s.

en: %sShow generated CSS%s
tr_TR: %sOluşturulmuş CSS'i göster%s

en: (PRO ONLY)
tr_TR: (SADECE PRO SÜRÜMÜ İÇİN)

en: (leave empty to hide)
tr_TR: (gizlemek için boş bırakın)

en: (optional)
tr_TR: (isteğe bağlı)

en: (or leave empty)
tr_TR: (ya da boş bırakın)

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
tr_TR: <a href="%s">Lisansınızını yükseltebileceğinizi biliyor muydunuz?</a>

en: ACTIVE
tr_TR: AKTİF

en: AJAX forms
tr_TR: AJAX formları

en: API Key
tr_TR: API Anahtarı

en: API Settings
tr_TR: API Ayarları

en: Activate License
tr_TR: Lisansı Etkinleştir

en: Add a new field
tr_TR: Yeni bir alan ekle

en: Add the checkbox to these forms
tr_TR: Onay kutusunu bu formlara ekle

en: Add to form
tr_TR: Forma ekle

en: Adds various sign-up methods to your website.
tr_TR: Sitenize farklı kayıt yöntemleri ekler.

en: After the additional information
tr_TR: Ek Bilgilerden Sonra

en: After the billing details
tr_TR: Fatura ayrıntılarından sonra

en: All
tr_TR: Tümü

en: Already subscribed
tr_TR: Zaten abone

en: Any settings you specify here will override the <a href="%s">general form settings</a>. If no setting is specified, the corresponding general setting value will be used.
tr_TR: Burada yapacağınız her türlü ayar <a href="%s">genel form ayarları</a>nı geçersiz kılar. Eğer hiçbir ayar belirtilmezse ilgili genel ayar değeri kullanılır.

en: Apr
tr_TR: Nis

en: Aug
tr_TR: Ağu

en: Back to general form settings
tr_TR: Genel form ayarlarına dön

en: Background color
tr_TR: Arkaplan Rengi

en: Background image
tr_TR: Arkaplan resmi

en: Blue Theme
tr_TR: Mavi Tema

en: Bold
tr_TR: Kalın

en: Bold & Italic
tr_TR: Kalın & Eğik

en: Border color
tr_TR: Sınır rengi

en: Border width
tr_TR: Sınır genişliği

en: BuddyPress registration
tr_TR: BuddyPress'e kayıt olma

en: Button text
tr_TR: Buton yazısı

en: CONNECTED
tr_TR: BAĞLANDI

en: CSS Styles Builder
tr_TR: CSS Stilleri Yapıcı

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Checkbox
tr_TR: Onay kutusu

en: Checkbox Settings
tr_TR: Onay Kutusu Ayarları

en: Checkbox label text
tr_TR: Onay kutusu etiket metni

en: Checkbox settings
tr_TR: Onay kutusu ayarları

en: Checkboxes
tr_TR: Onay kutuları

en: Checkout
tr_TR: Çıkış (siparişi bitir?)

en: Choose text style..
tr_TR: Yazı stili seçin..

en: Choose the position for the checkbox in your WooCommerce checkout form.
tr_TR: Onay kutusu için WooCommerce ödeme formunda bir yer belirleyin.

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Comment form
tr_TR: Yorum formu

en: Copy Styles
tr_TR: Kopya Stilleri

en: Create New Form
tr_TR: Yeni Form Oluştur

en: Create at least one form first.
tr_TR: İlk olarak bir liste oluşturun.

en: Current URL
tr_TR: Aktif URL

en: Current user ID
tr_TR: Aktif kullanıcnın ID'si

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Custom Color Theme
tr_TR: Özel Renk Tema

en: Dark Theme
tr_TR: Koyu Renk Tema

en: Data
tr_TR: Veri

en: Deactivate License
tr_TR: Lisansı Pasifleştir

en: Dec
tr_TR: Ara

en: Default Form Settings
tr_TR: Varsayılan Form Ayarları

en: Default MailChimp settings
tr_TR: Varsayılan MailChimp Ayarları

en: Default Messages
tr_TR: Varsayılan Mesajlar

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Form Styles
tr_TR: Stillerden Sil

en: Displays one of your MailChimp for WordPress sign-up forms
tr_TR: WordPress için MailChimp kayıt formunuzdan birini görüntüler

en: Displays your MailChimp for WordPress sign-up form
tr_TR: WordPress için MailChimp kayıt formunuzu görüntüler

en: Do you enjoy this plugin?
tr_TR: Bu eklenti hoşunuza gitti mi?

en: Documentation
tr_TR: Belgeleme

en: Double opt-in?
tr_TR: Üye Doğrulama?

en: EXPIRED
tr_TR: SONA ERDİ

en: Edit Form
tr_TR: Formu Düzenle

en: Email
tr_TR: Eposta

en: Email address
tr_TR: E-Posta Adresi

en: Email address:
tr_TR: E-posta adresi:

en: Enable AJAX form submission?
tr_TR: AJAX ile form gönderimi etkinleştirilsin mi?

en: End date can't be before the start date
tr_TR: Bitiş tarihi, başlangıç tarihinden önce olamaz

en: Example: %s
tr_TR: Örnek: %s

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
tr_TR: Lisansın aktifleştirilmesinde bir hata oluştu, lisans anahtarınız geçersiz görünüyor.

en: Failed to deactivate your %s license.
tr_TR: %s lisansınız deaktif edilirken bir hata oluştu.

en: Failed to renew MailChimp cache - please try again later.
tr_TR: MailChimp önbelleği yenilenemedi - lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Feb
tr_TR: Şub

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: First name of the current user
tr_TR: Aktif kullanıcının adı

en: Form Settings
tr_TR: Form Ayarları

en: Form Settings & Messages
tr_TR: Form Ayarları & Mesajlar

en: Form Styling
tr_TR: Form Stilleri

en: Form preview
tr_TR: Form önizleme

en: Form saved.
tr_TR: Form kaydedildi.

en: Form updated.
tr_TR: Form güncellendi.

en: Form usage
tr_TR: Form kullanımı

en: Form width
tr_TR: Form genişliği

en: Form:
tr_TR: Form

en: Forms
tr_TR: Formlar

en: Forms & Settings
tr_TR: Formlar & Ayarlar

en: From
tr_TR: Form

en: General error
tr_TR: Genel hata

en: General form settings
tr_TR: Genel form ayarları

en: Generated HTML
tr_TR: Oluşturulan HTML

en: Get your API key here.
tr_TR: API anahtarınızı buradan alın.

en: Given email address is already subscribed, thank you!
tr_TR: Girilen e-posta adresi zaten kayıtlı, teşekkürler!

en: Given email address is not subscribed.
tr_TR: Verilen e-posta adresi listeye eklenmemiştir

en: Green Theme
tr_TR: Yeşil Tema

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
tr_TR: Etiket metninde %s gibi HTML etiketlerine izin verilmektedir.

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
tr_TR: Mesaj alanlarında %s gibi HTML etiketlerini kullanabilirsiniz.

en: Hide form after a successful sign-up?
tr_TR: Başarılı bir abonelik işleminden sonra form gizlensin mi?

en: I know. Don't bug me.
tr_TR: Biliyorum. Beni rahatsız etme.

en: INACTIVE
tr_TR: PASİF

en: IP Address
tr_TR: IP Adresi

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
tr_TR: Eğer varsayılan CSS stilleri yüklemek istiyorsanız, "temel biçimlendirme stilleri" seçeneğini veya renk temalarından birini seçin

en: If you want to use sign-up checkboxes, select at least one MailChimp list to subscribe people to.
tr_TR: Kayıt onay kutularını kullanmak istiyorsanız kişilerin abone olacağı en az bir MailChimp listesi seçin.

en: Inherit
tr_TR: Miras al

en: Initial value
tr_TR: İlk değer

en: Invalid CAPTCHA
tr_TR: Geçersiz CAPTCHA

en: Invalid email address
tr_TR: Geçersiz eposta adresi

en: Italic
tr_TR: Eğik

en: Jan
tr_TR: Oca

en: Jul
tr_TR: Tem

en: Jun
tr_TR: Haz

en: Label
tr_TR: Etiket (Label)

en: Label for
tr_TR: Etiket

en: Label styles
tr_TR: Etiket stilleri

en: Label width
tr_TR: Etiket genişliği

en: Labels
tr_TR: Etiketler (Labels)

en: Last Month
tr_TR: Geçen Ay

en: Last Quarter
tr_TR: Geçen Çeyrek

en: Last Week
tr_TR: Geçen Hafta

en: Last Year
tr_TR: Geçen Yıl

en: Last edited
tr_TR: Son düzenleme

en: Last name of the current user
tr_TR: Aktif kullanıcının soyadı

en: Left
tr_TR: Sol

en: License & API Settings
tr_TR: Lisans & API Ayarları

en: License Key
tr_TR: Lisans Anahtarı

en: License status
tr_TR: Lisans durumu

en: Light Theme
tr_TR: Açık Renk Tema

en: List
tr_TR: Liste

en: List choice
tr_TR: Liste Seçimi

en: List(s)
tr_TR: Liste(ler)

en: Load form styles (CSS)?
tr_TR: (CSS) stillerinden form yükle?

en: Load some default CSS?
tr_TR: Varsayılan CSS yüklensin mi?

en: Looking for help?
tr_TR: Yardım mı arıyorsunuz?

en: MailChimp & License
tr_TR: MailChimp & Lisans

en: MailChimp & Plugin License Settings
tr_TR: Mailchimp & Eklenti Lisans Ayarları

en: MailChimp API Settings
tr_TR: MailChimp API Ayarları

en: MailChimp Data
tr_TR: MailChimp Veri

en: MailChimp Lists
tr_TR: MailChimp Listeleri

en: MailChimp Settings
tr_TR: MailChimp Ayarları

en: MailChimp Sign-Up Form
tr_TR: MailChimp Kayıt Formu

en: MailChimp for WP Form
tr_TR: WP Formu için MailChimp

en: MailChimp for WordPress - Error
tr_TR: Wordpress için MailChimp - Hata

en: MailChimp settings for checkboxes
tr_TR: Onay kutuları için MailChimp ayarları

en: Merge variables:
tr_TR: Değişkenleri birleştirin:

en: Messages
tr_TR: Mesajlar

en: MultiSite forms
tr_TR: Çoklu site formları

en: MultiSite registration
tr_TR: MultiSite kaydı

en: Multiple forms
tr_TR: Çoklu formlar

en: NOT CONNECTED
tr_TR: BAĞLANMADI

en: New MailChimp Sign-Up
tr_TR: Yeni MailChimp Kayıt Formu

en: New Sign-Up
tr_TR: Yeni Kayıt

en: Newsletter
tr_TR: Haber Bülteni

en: No
tr_TR: Hayır

en: No MailChimp list(s) selected yet.
tr_TR: Henüz bir MailChimp listesi seçilmedi.

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to MailChimp</a>?
tr_TR: Hiç liste bulunamadı, <a href="%s">MailChimp'e bağlı olduğunuzdan emin misiniz</a>?

en: No lists were found in your MailChimp account
tr_TR: MailChimp hesabınızda hiç liste bulunmamakta.

en: No lists were found in your MailChimp account.
tr_TR: MailChimp hesabınızda bir liste bulunamadı

en: No subscribe requests found.
tr_TR: Abonelik isteği bulunmuyor.

en: Not subscribed
tr_TR: Kayıt olmamış

en: Nov
tr_TR: Kas

en: Oct
tr_TR: Eki

en: Oops. Something went wrong. Please try again later.
tr_TR: Oops. Bir şeyler yanlış gitti. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Optional Settings
tr_TR: İsteğe Bağlı Ayalar

en: Order
tr_TR: Sıra

en: Other Form
tr_TR: Diğer Form

en: Other errors
tr_TR: Diğer hatalar

en: Other fields
tr_TR: Diğer alanlar

en: Placeholder
tr_TR: Yer Tutucu

en: Please complete the CAPTCHA.
tr_TR: Lütfen Güvenlik Kodunu girin.

en: Please enter a license key in the field below first.
tr_TR: Lütfen önce aşağıdaki alana bir lisans anahtarı girin.

en: Please fill in the required fields.
tr_TR: Lütfen gerekli alanları doldurun.

en: Please make sure the plugin is connected to MailChimp. <a href="%s">Provide a valid API key.</a>
tr_TR: Lütfen eklentinin MailChimp' e bağlı olduğunu kontrol edin. <a href="%s">Geçerli bir API anahtarı girin.</a>

en: Please provide a valid email address.
tr_TR: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Please select a list to subscribe to in the <a href="%s">checkbox settings</a>.
tr_TR: Lütfen  <a href="%s">Onay Kutusu Ayarları</a>'ndan  bir Abone Listesi seçin.

en: Pre-check the checkbox?
tr_TR: Onay kutusu önceden işaretlensin mi?

en: Red Theme
tr_TR: Kırmızı Tema

en: Redirect to URL after successful sign-ups
tr_TR: Başarılı kayıtlardan sonra bir URL'ye yönlendir

en: Registration
tr_TR: Kayıt

en: Registration form
tr_TR: Kayıt formu

en: Renew MailChimp lists
tr_TR: MailChimp listelerini yenileyin

en: Renewed MailChimp cache.
tr_TR: MailChimp önbelleğini yenileyin.

en: Replace interest groups?
tr_TR: İlgilenilen gruplar (?) değiştirilsin mi?

en: Replaced with a captcha field.
tr_TR: Captcha alanı ile değiştirildi

en: Reports
tr_TR: Raporlar

en: Request error: "%s"
tr_TR: İstek hatası: "%s"

en: Required field missing
tr_TR: Gerekli bir alan boş bırakıldı

en: Required field?
tr_TR: Alan gerekli mi?

en: Required form settings
tr_TR: Gerekli form ayarları

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Save Form
tr_TR: Formu Kaydet

en: Save all changes
tr_TR: Bütün değişiklikleri kaydet.

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
tr_TR: Onay kutusu garip bir yerde görünürse "evet" seçeneğini seçin.

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
tr_TR: Ziyaretçilerinizin abone olmadan önce e-posta adreslerini onaylamalarını istiyorsanız "evet" seçeneğini seçin (önerilen).

en: Select "yes" if you want to replace the interest groups with the groups provided instead of adding the provided groups to the member's interest groups (only when updating a subscriber).
tr_TR: Abonenin ilgilendiği gruplara belirtilen grupları eklemek yerine bu grupları belirtilen gruplarla değiştirmek istiyorsanız "evet" seçeneğini seçin.

en: Select "yes" if you want to send your lists Welcome Email if a subscribe succeeds (only when double opt-in is disabled).
tr_TR: Listelerinizin başarılı bir abonelik işleminden sonra bir "Hoşgeldin Mesajı" göndermesini istiyorsanız "evet" seçeneğini seçin (double opt-in devre dışı iken kullanılır)

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers (instead of showing the "already subscribed" message).
tr_TR: Mevcut abonelerin güncellenmesini istiyorsanız "evet" seçeneğini seçin ("Zaten abone olmuş" mesajını göstermek yerine).

en: Select "yes" if you want to use AJAX (JavaScript) to submit forms.
tr_TR: Formlarınızın gönderiminde AJAX (Javascript) kullanılmasını istiyorsanız "evet" seçeneğini seçin.

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
tr_TR: Başarılı bir kayıt işleminden sonra form alanlarının gizlenmesi için "evet" seçeneğini seçin.

en: Select Color
tr_TR: Renk Seçin

en: Select MailChimp field..
tr_TR: MailChimp alanı seçin...

en: Select at least one list first.
tr_TR: Lütfen en az bir liste seçin.

en: Select the form to show
tr_TR: Gösterilecek formu seçin

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
tr_TR: Onay kutusunu seçen kişilerin abone olacağı listeleri seçin.

en: Selecting a form will automatically add the sign-up checkbox to it.
tr_TR: Bir form seçtiğinizde kayıt onay kutusu otomatik olarak bu forma eklenecektir.

en: Send Welcome Email?
tr_TR: Hoşgeldin Mesajı gönderilsin mi?

en: Send an email copy of the form data?
tr_TR: Form bilgisinin kopyası e-posta ile gönderilsin mi?

en: Send the copy to this email:
tr_TR: Kopyasını şu e-posta adresine gönder:

en: Sep
tr_TR: Eyl

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Show these lines:
tr_TR: Bu satırları göster:

en: Sign me up for the newsletter!
tr_TR: Beni haber bültenine kaydet!

en: Sign up
tr_TR: Kayıt Ol

en: Sign-Up Forms
tr_TR: Kayıt formları

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Statistics
tr_TR: İstatistikler

en: Styles Builder
tr_TR: Stil Yapıcı

en: Submit Button
tr_TR: Gönder Düğmesi

en: Subscribe
tr_TR: Abone ol

en: Subscribe / unsubscribe action
tr_TR: Abone ol / Abonelikten Çık eylemi

en: Subscribe / unsubscribe choice
tr_TR: Abone ol / Abonelikten Çık seçimi

en: Subscribed
tr_TR: Abone olundu (olunan?)

en: Success
tr_TR: Başarılı

en: Successfully subscribed
tr_TR: Başarıyla eklendi

en: Text alignment
tr_TR: Yazı hizalaması

en: Text color
tr_TR: Yazı rengi

en: Text size
tr_TR: Yazı boyutu

en: Text style
tr_TR: Yazı stili

en: Thank you, your sign-up request was successful! Please check your e-mail inbox.
tr_TR: Teşekkürler, kayıt başvurunuz başarıyla tamamlandı! Lütfen E-Posta'nızı kontrol edin.

en: Thank you, your sign-up request was successful! Please check your email inbox to confirm.
tr_TR: Teşekkürler, kayıt isteğiniz başarıyla tamamlandı! Lütfen onaylamak için gelen kutunuzu kontrol edin.

en: The MailChimp server returned the following error message as a response to our sign-up request:
tr_TR: MailChimp sunucusu kayıt isteğimize yanıt olarak aşağıdaki hata mesajını verdi:

en: The plugin can only fetch a maximum of 100 lists from MailChimp, only your first 100 lists are shown.
tr_TR: Bu eklenti en fazla 100 listeyi MailChimp'ten getirebilir, sadece ilk 100 listeniz gözüküyor.

en: The table below shows your MailChimp lists data. If you applied changes to your MailChimp lists, please use the following button to renew your cached data.
tr_TR: Aşağıdaki tablo MailChimp listeleri verilerinizi gösterir. Eğer MailChimp listelerinde değişiklik yaparsanız, lütfen aşağıdaki butonu kullanarak hafızaya alınmış verileri yenileyin.

en: The text that shows when a general error occured.
tr_TR: Genel bir hata oluştuğunda görüntülenen yazı

en: This is the data that was sent to MailChimp:
tr_TR: MailChimp'e gönderilen veri:

en: This message is only visible to administrators for debugging purposes.
tr_TR: Bu mesaj hata ayıklama için sadece adminlere görünür.

en: This option is only available in MailChimp for WordPress Pro.
tr_TR: Bu özellik sadece WordPress için MailChimp Pro sürümünde kullanılabilir.

en: Tick "yes" if you want to receive an email with the form data for every sign-up request.
tr_TR: Her kayıt işleminden sonra form bilgisini içeren bir eposta mesajı almak için "evet" seçeneğini seçin.

en: Title:
tr_TR: Başlık

en: To
tr_TR: Kime

en: To use sign-up checkboxes, select at least one list and one form to add the checkbox to.
tr_TR: Kayıt onay kutularını kullanmak için, onay kutusuna ekleyeceğiniz en az bir liste ve bir form seçin.

en: To use the MailChimp sign-up form, configure the form below and then either paste %s in the content of a post or page or use the  widget.
tr_TR: MailChimp kayıt  formunu kullanabilmek için aşağıdaki formu doldurun, sonra isterseniz sayfa veya yazı içeriğine %s yapıştırın, isterseniz bileşeni kullanın.

en: Today
tr_TR: Bugün

en: Top Bar
tr_TR: Üst Sıra

en: Tweet about MailChimp for WordPress
tr_TR: WordPress için MailChimp hakkında tweet atın

en: Type
tr_TR: Tür

en: Unsubscribe
tr_TR: Listeden Çık

en: Unsubscribed
tr_TR: Listeden Çıktınız

en: Update Form
tr_TR: Formu Güncelle

en: Update existing subscribers?
tr_TR: Mevcut aboneler güncellensin mi?

en: Upgrade Now
tr_TR: Şimdi yükseltin

en: Upgrade to MailChimp for WordPress Pro
tr_TR: WordPress için MailChimp Pro'ya Yükseltin

en: Upgrade to Pro
tr_TR: Pro sürümüne yükseltin

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
tr_TR: Bu formu bir yazının, sayfanın ya da metin aracının içerisinde görüntülemek için %s kısa kodunu kullanın.

en: Variables
tr_TR: Değişkenler

en: View Demo
tr_TR: Demoyu Göster

en: WooCommerce checkbox position
tr_TR: WooCommerce onay kutusu yeri

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes, load basic form styles
tr_TR: Evet, basit form stili yükle

en: Yes, load default form theme
tr_TR: Evet, varsayılan form temasını yükle

en: Yes, load my custom form styles
tr_TR: Evet, özel form stillerimden yükle

en: Yesterday
tr_TR: Dün

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">MailChimp for WordPress form settings</a>.
tr_TR: Kayıt formunuzu <a href="%s">WordPress için MailChimp form ayarlarından</a> düzenleyebilirsiniz.

en: You don't have any sign-up forms. <a href="%s">Create one now.</a>
tr_TR: Hiç kayıt formunuz yok. <a href="%s"> Şimdi oluşturun. </a>

en: You have not created any sign-up forms yet. Time to do so!
tr_TR: Henüz bir kayıt formu oluşturmamışsınız. Artık zamanı geldi!

en: You need to have JavaScript enabled to see a preview of your form.
tr_TR: Formunuzu önizleyebilmek için JavaScript' i etkinleştirmeniz gerekmektedir.

en: You were successfully unsubscribed.
tr_TR: Listeden başarıylla çıktınız

en: Your %s license has been activated. You have an unlimited license.
tr_TR: %s lisansınız aktif edilmiştir. Sınırsız lisans sahibisiniz.

en: Your %s license has been activated. You have used %d/%d activations.
tr_TR: %s lisansınız aktif edilmiştir. %d/%d aktivasyonunu kullandınız.

en: Your %s license has been deactivated.
tr_TR: %s lisansınız pasifleştirildi.

en: Your %s license will expire on %s.
tr_TR: %s lisansınızın süresi %s tarihinde sona erecektir.

en: Your MailChimp API key
tr_TR: MailChimp API anahtarınız

en: Your email address
tr_TR: E-posta adresiniz

en: Your form is missing the following (required) form fields:
tr_TR: Formunuzun aşağıdaki alanları eksiktir.

en: bbPress: New Reply
tr_TR: bbPress: Yeni Yanıt

en: bbPress: New Topic
tr_TR: bbPress: Yeni Başlık

en: deleted
tr_TR: Silindi (silinen?)
