Traveler - en to de_DE translation catalogue (512 entries)

en:  %d reviews
de_DE:  %d Bewertungen

en:  --- Select ---
de_DE:  --- Auswahl ---

en:  Cars
de_DE: Bikes

en:  Cars in %s
de_DE: Bikes in %s

en:  Room(s)
de_DE:  Zimmer

en:  Tours
de_DE: Touren

en:  Tours in %s
de_DE: Touren in %s

en:  ago
de_DE: vor

en:  car
de_DE: bikes

en:  cars
de_DE: bikes

en:  for
de_DE: für

en:  for %s adult
de_DE: für %s Erwachsene

en:  for %s adults
de_DE: für %s Erwachsene

en:  price avg %s
de_DE:   prijs gemiddeld %s

en:  price from %s
de_DE:   Preis ab %s

en:  tour
de_DE: Tour

en:  tours
de_DE: Touren

en: % reviews
de_DE: % Bewertungen

en: %d Nights
de_DE: %d Nächte

en: %d adult
de_DE: %d Erwachsene

en: %d adults
de_DE: %d Erwachsene

en: %d child
de_DE: %d Kinder

en: %d children
de_DE: %d Kinder

en: %d days
de_DE: %d Tage

en: %d nights
de_DE: %d Nächte

en: %d review
de_DE: %d Bewertung

en: %d reviews
de_DE: %d Bewertungen

en: %d to %d
de_DE: %d bis %d

en: %d user booked
de_DE: %d Benutzer gebucht

en: %d users booked
de_DE: %d Benutzer gebucht

en: %s Booking
de_DE: %s Buchung

en: %s Options
de_DE: %s Optionen

en: %s ago
de_DE: vor %s

en: %s is required
de_DE: %s ist erforderlich

en: %s minutes ago
de_DE: vor %s Minuten

en: %s offers
de_DE: %s Angebote

en: %s review for %s | %s reviews for %s
de_DE[0]: %s Bewertung für %s
de_DE[1]: %s Bewertungen für%s

en: %s, your order has been received!
de_DE: %s, Ihre Buchung ist eingegangen!

en: ( Age 18+ )
de_DE: (Alter über 18)

en: -- Select --
de_DE: -- Auswahl --

en: --- Select ---
de_DE: --- Auswahl ---

en: ---Select---
de_DE: --- Auswahl ---

en: --Select--
de_DE: -- Auswahl --

en: /day
de_DE: /Tag

en: /hour
de_DE: /Stunde

en: 0 Review
de_DE: 0 Bewertung

en: 0 offer
de_DE: Angebot

en: 0 review
de_DE:  Bewertung

en: 1 Night
de_DE: 1 Nacht

en: 1 Review
de_DE: 1 Bewertung

en: 1 day
de_DE: 1 Tag

en: 1 night
de_DE: 1 Nacht

en: 1 review
de_DE: 1 Bewertung

en: <b>%d</b> of 5 <small class="text-smaller">star</small>
de_DE: <b>%d</b> von 5 <small class="text-smaller">Sternen</small>

en: About This Listing
de_DE: Weitere Angaben zur Unterkunft

en: Activity Booking
de_DE: Buchungsaktivität

en: Activity Bookings
de_DE: Buchungsaktivitäten

en: Add New Car
de_DE: Neues Bike hinzufügen

en: Add New Car Category
de_DE: Neue Bike Kategorie hinzufügen

en: Add New Tour
de_DE: Tour hinzufügen

en: Add Price
de_DE: Preis hinzufügen

en: Add a comment
de_DE: Kommentar hinzufügen

en: Add new Car Booking
de_DE: Neue Bike Buchung hinzufügen

en: Add new Tour Booking
de_DE: Neue Tour Buchung hinzufügen

en: Add new car
de_DE: Neues Bike hinzufügen

en: Add new tour
de_DE: Tour hinzufügen

en: Add or remove Car Category
de_DE: Hinzufügen oder Entfernen von Bike Kategorie

en: Add or remove Location Type
de_DE: Hinzufügen oder Entfernen Ort Type

en: Add to Wishlist
de_DE: Zur
     Wunschliste hinzufügen

en: Add to wishlist
de_DE: Zur Wunschliste hinzufügen

en: Additional Information
de_DE: Zusätzliche Informationen

en: Address
de_DE: Adresse

en: Address :
de_DE: Adresse :

en: Address Line 1
de_DE: Adresszeile 1

en: Address Line 2
de_DE: Adresszeile 2

en: Address or using Latitude and Longitude
de_DE: Adresse oder mit Längen- und Breitengrad

en: Adult
de_DE: Erwachsene

en: Adult Number
de_DE: Anzahl Fahrrer

en: Adult Price
de_DE: Preis Erwachsene

en: Adult number
de_DE: Anzahl Erwachsene

en: Adult number in room is required!
de_DE: Anzahl Erwachsene im Zimmer ist erforderlich!

en: Adult:
de_DE: Erwachsene:

en: Adult: %s
de_DE: Erwachsene: %s

en: Adult: %s %s
de_DE: Erwachsene: %s %s

en: Adults
de_DE: Erwachsene

en: Adults Number
de_DE: Anzahl Erwachsene

en: All Car Category
de_DE: Alle Bike Kategorie

en: All Cars
de_DE: Alle Bikes

en: All Categories
de_DE: Alle Kategorien

en: All Tour
de_DE: Alle Touren

en: Amount :
de_DE: Bedrag :

en: And we will contact you back
de_DE: Nach der Buchung erhalten Sie eine Buchungsbestätigung per Email.

en: Arrival Date
de_DE: Anreise

en: Arrive date
de_DE: Anreise

en: Average
de_DE: Durchschnitt

en: Avg Price
de_DE: Durchschnittspreis

en: Be the first to comment
de_DE: Schreib den ersten Kommentar

en: Be the first to review
de_DE: Geben Sie die erste Bewertung ab

en: Bed number
de_DE: Anzahl Betten

en: Beds
de_DE: Betten

en: Beds Number
de_DE: Anzahl Betten

en: Book
de_DE: Buchen

en: Book Now
de_DE: Buchen

en: Book now
de_DE: Buchen

en: Booking Confirm -
de_DE: Buchungsbestätigung

en: Booking Date :
de_DE: Buchungsdatum:

en: Booking Detail
de_DE: Buchungsdetails

en: Booking Information
de_DE: Buchungsinformationen

en: Booking Management
de_DE: Buchungs-Management

en: Booking Now
de_DE: Jetzt buchen

en: Booking Number :
de_DE: Buchungsnummer:

en: Booking Period
de_DE: Buchungszeitraum

en: Booking Submission
de_DE: Buchungserfassung

en: Booking details has been send to %s
de_DE: Einzelheiten zur Buchung wurden gesendet an %s

en: Booking details has been sent to:
de_DE: Einzelheiten zur Buchung wurden gesendet an:

en: Booking details have been sent to:
de_DE: Buchungsdetails wurden gesendet an:

en: Booking for %d
de_DE: Buchung für %d

en: Booking for 1 night
de_DE: Buchung für 1 Nacht

en: Booking information will be sent to here
de_DE: Buchungsinformationen werden gesendet

en: Booking with Modal
de_DE: Buchung mit Modal

en: Can't see the button? Try this link:
de_DE: Button wird nicht angezeigt? Versuchen Sie bitte diesen Link:

en: Canceled
de_DE: Storniert

en: Captcha is not correct
de_DE: Captcha ist nicht korrekt

en: Car
de_DE: Bike

en: Car :
de_DE: Bike :

en: Car Booking
de_DE: Bike Buchung

en: Car Bookings
de_DE: Bike Buchungen

en: Car Categories
de_DE: Bike Kategorien

en: Car Category
de_DE: Bike Kategorie

en: Car Contact
de_DE: Bike Kontakt

en: Car Details
de_DE: Bike Details

en: Car Name
de_DE: Bike Name

en: Car Name (A-Z)
de_DE: Bike Name (A-Z)

en: Car Name (Z-A)
de_DE: Bike Name (A-Z)

en: Car for
de_DE: Bike für

en: Car manufacturer name
de_DE: Bike Hersteller

en: Cars
de_DE: Bikes

en: Cars Bookings
de_DE: Bike Buchungen

en: Cars Options
de_DE: Bike Optionen

en: Cars from
de_DE: Bikes von

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Category Archives: %s
de_DE: Archiv der Kategorie:%s

en: Celsius (c)
de_DE: Temp. Celsius (c)

en: Check In
de_DE: Anreise

en: Check In :
de_DE: Anreise:

en: Check Out
de_DE: Abreise

en: Check Out :
de_DE: Abreise:

en: Check in
de_DE: Anreise

en: Check in :
de_DE: Anreise:

en: Check out
de_DE: Abreise

en: Check-in/Check-out
de_DE: Anreise/Abreise

en: Checkout Page
de_DE: Checkout-Seite

en: Child Price
de_DE: Preis Kinder

en: Children
de_DE: Kinder

en: Children Number
de_DE: Anzahl Kinder

en: Children Price
de_DE: Preis Kinder

en: Children number
de_DE: Anzahl Kinder

en: Children:
de_DE: Kinder:

en: Childs
de_DE: Kinder

en: City
de_DE: Ort

en: City Name or Zip Code
de_DE: Ort oder Postleitzahl

en: City, Airport or U.S. Zip Code
de_DE: Ort, Flughafen oder Postleitzahl

en: Click "confirm" to import the bookings you've made with that address
de_DE: Klicken Sie auf “Bestätigen”, um die Buchungen, die Sie mit dieser Adresse gemacht haben, zu importieren

en: Click here to enter your code
de_DE: Hier Klicken, um Ihren Code einzugeben

en: Click to toggle
de_DE: Klicken Sie zum Umschalten

en: Close
de_DE: Schließen

en: Confirm
de_DE: Bestätigen

en: Confirmation needed
de_DE: Bestätigung erforderlich

en: Contact Details
de_DE: Kontaktdaten

en: Contact Infomaiton
de_DE: Kontakt Infomaiton

en: Contact email addresses
de_DE: Kontakt E-Mail-Adressen

en: Country
de_DE: Land

en: Create
de_DE: Erstellen

en: Create %s account
de_DE: %s Benutzerkonto erstellen

en: Customer
de_DE: Benutzer

en: Customer Address line 1
de_DE: Kunden-Adresszeile 1

en: Customer Address line 2
de_DE: Kunden-Adresszeile 2

en: Customer City
de_DE: Ort für Kunden

en: Customer Email
de_DE: Kunden E-Mail

en: Customer First Name
de_DE: Vorname (Kunde)

en: Customer ID
de_DE: Kunden-ID

en: Customer Information
de_DE: Kundeninformationen

en: Customer Last Name
de_DE: Nachname (Kunde)

en: Customer Phone
de_DE: Kunden-Telefonnummer:

en: Customer details
de_DE: Kunden-Details

en: Date
de_DE: Datum

en: Date:
de_DE: Datum:

en: Date:
de_DE: Datum:

en: Day
de_DE: Tag

en: Discount
de_DE: Preisnachlass

en: Discount by No. Children
de_DE: r

en: Driver info
de_DE: Information Fahrer

en: Driver’s Age
de_DE: Alter des Fahrers

en: Driver’s Age:
de_DE: Alter des Fahrers:

en: Driver’s Name
de_DE: Name der Fahrers

en: Driver’s Name:
de_DE: Name des Fahrers:

en: Drop-off Time:
de_DE: Drop-off Tijd:

en: Drop-off:
de_DE: afzetten:

en: Duration
de_DE: Dauer

en: Duration (days)
de_DE: Dauer (Tage)

en: Duration :
de_DE: Dauer :

en: Duration Days
de_DE: Dauer Tage

en: Duration Days
de_DE: Dauer Tage

en: Duration Dropdown
de_DE: Dauer-Dropdown

en: Duration:
de_DE: Dauer:

en: Email
de_DE: E-Mail gesendet

en: Email Already in use
de_DE: Email bereits vergeben

en: Email content is empty
de_DE: E-Mail Inhalt ist leer

en: Email is not valid
de_DE: E-Mail ist ungültig

en: Email sent
de_DE: E-Mail gesendet

en: End Date
de_DE: Abreisedatum

en: End Date:
de_DE: Abreisedatum:

en: End date
de_DE: Abreisedatum

en: Equipment(s):
de_DE: Equipment (s):

en: Equipments:
de_DE: Uitrustingen:

en: Excellent
de_DE: Exzellent

en: First Name
de_DE: Vorname

en: First name
de_DE: Vorname

en: First name
de_DE: Vorname

en: Free
de_DE: keine

en: From
de_DE: Von

en: From/To date
de_DE: Von/bis Datum

en: Full Name
de_DE: Vor- und Nachname

en: Hi
de_DE: Howdy

en: Hotel :
de_DE: Hotel

en: Hotel Reviews
de_DE: Hotelbewertungen

en: Hotel star
de_DE: Hotel Sterne

en: I have read and accept the
de_DE: Gelesen und zugestimmt:

en: I have read and accept the %s
de_DE: Bitte bestätigen Sie, dass Sie die %s gelesen haben und diesen zustimmen

en: Important: You will be redirected to PayPal's website to securely complete your payment.
de_DE: Wichtig: Sie werden zur PayPal-Website weitergeleitet, um Ihre Zahlung sicher abzuschließen.

en: Information
de_DE: informatie

en: Last Name
de_DE: Nachname

en: Last name
de_DE: Nachname

en: Last name
de_DE: Nachname

en: Leave a Review
de_DE: Bewertung abgeben

en: Location
de_DE: Standort

en: Location Detail
de_DE: Ort Details

en: Location Information
de_DE: Standort Informationen

en: Location Type
de_DE: Ort Typ

en: Location:
de_DE: Locatie:

en: Locations
de_DE: Standorte

en: Login
de_DE: Anmelden

en: Login page Setting
de_DE: Seite Anmelden

en: Login/Register on %s
de_DE: Anmelden/Registrieren auf %s

en: Login/Register on Traveler
de_DE: Anmelden/Registrieren

en: Looking for %s
de_DE: Auf der Suche nach%s

en: Max Adults
de_DE: Max Erwachsene

en: Max adult
de_DE: Max fahre

en: Max children
de_DE: Max Kinder

en: Max number of people
de_DE: Buchungsmaximum in Personen

en: Max of Adult
de_DE: Max Erwachsene

en: Max of Children
de_DE: Max Kinder

en: Maximum number of people
de_DE: Buchungsmaximum in Personen

en: Message
de_DE: Gedanken und Meinungen

en: Most recent booking for this %s was %s
de_DE: Die letzte Buchung für dieses %s erfolgte vor %s

en: My Activities
de_DE: Meine Aktivitäten

en: My Car
de_DE: Mein Bike

en: My Cars
de_DE: Meine Bikes

en: My Location
de_DE: Mein Standort

en: My Tour
de_DE: Meine Tour

en: My Tours
de_DE: Meine Touren

en: My Travel Photos
de_DE: Meine Reise Fotos

en: Name Activity
de_DE: Name Aktivität

en: Name Of Car
de_DE: Bike Name

en: Name of Car
de_DE: Bike Name

en: Name of Tour
de_DE: Tour Name

en: Name of car
de_DE: Bike Name

en: New
de_DE: Neu

en: New %s
de_DE: Neu %s?

en: New Booking at %s
de_DE: Neue Buchung %s

en: New Booking at %s: %s - %s
de_DE: Neue Buchung %s %s - %s

en: New Car
de_DE: Neues Bike

en: New Location
de_DE: Neuer Standort

en: New Location Type Name
de_DE: Neuer Standort Typ Name

en: New Order
de_DE: Neue Buchung

en: New Password
de_DE: Neues Passwort

en: New Password Again
de_DE: Neues Kennwort wiederholen

en: New Pickup Car Category
de_DE: Neue Bike Kategorie hinzufügen

en: New Tour
de_DE: Neue Tour

en: New Tour Type Name
de_DE: Neuer Tour-Typ

en: No Booking History
de_DE: Keine Buchungsaktivität

en: No Car
de_DE: Kein Bike

en: No Car Category found.
de_DE: Keine Bike Kategorie gefunden.

en: No Cars
de_DE: Keine Bikes

en: No Cars found in Trash.
de_DE: Keine Bikes im Papierkorb gefunden

en: No Cars found.
de_DE: Keine Autos gefunden.

en: No Orders found in Trash.
de_DE: Keine Buchungen im Papierkorb gefunden

en: No Orders found.
de_DE: Keine Buchungen gefunden.

en: No Tour
de_DE: Keine Tour

en: No Tours
de_DE: Keine Touren

en: No Tours found in Trash.
de_DE: Keine Touren im Papierkorb gefunden.

en: No Tours found.
de_DE: Keine Touren gefunden.

en: No Wishlist
de_DE: Keine Wunschliste

en: No reviews
de_DE: Keine Bewertungen

en: None
de_DE: Keine

en: Noon
de_DE: Mittag

en: Now %d user(s) seeing this %s
de_DE: Es sehen sich gerade %d Person(en) dieses %s an

en: Number
de_DE: Anzahl

en: Number cars
de_DE: Anzahl Bikes

en: Number of Adults
de_DE: Anzahl Erwachsene

en: Number of Children
de_DE: Anzahl Kinder

en: Number of Room
de_DE: Anzahl Zimmer

en: Number of Rooms
de_DE: Anzahl Zimmer

en: Number of room
de_DE: Anzahl Zimmer

en: Number of rooms
de_DE: Anzahl Zimmer

en: Number of rooms:
de_DE: Anzahl Zimmer:

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
de_DE: 1 Kommentar zu &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Origin Price
de_DE: Originalpreis

en: Origin Price:
de_DE: Originalpreis:

en: Passenger
de_DE: Beifahrer

en: Passengers
de_DE: Beifahrer

en: Password
de_DE: Passwort

en: Password length must be greater than 6
de_DE: Passwortlänge muss größer als 6 sein

en: Pay
de_DE: Bezahlen

en: Pay Amount
de_DE: Sie zahlen

en: Pay Amount :
de_DE: Sie zahlen :

en: Payment
de_DE: Zahlung

en: Payment Method
de_DE: Zahlungsweise

en: Payment Method :
de_DE: Zahlungsweise:

en: People
de_DE: Personen

en: Period
de_DE: Dauer

en: Personal Information
de_DE: Persönliche Daten

en: Phone
de_DE: Telefon

en: Phone
de_DE: Telefon:

en: Phone :
de_DE: Telefon:

en: Phone Number
de_DE: Telefonnummer

en: Pick-up Time:
de_DE: Ophaal tijd:

en: Pick-up:
de_DE: Oppakken:

en: Poor
de_DE: Eher schlecht

en: Post Comment
de_DE: Kommentar abschicken

en: Post Discussion
de_DE: Schreib einen Kommentar

en: Price
de_DE: Preis

en: Price (%s)
de_DE: Preis (%s)

en: Price (high to low)
de_DE: Preis (absteigend)

en: Price (hight to low)
de_DE: Preis (absteigend)

en: Price (low to high)
de_DE: Preis (aufsteigend)

en: Price :
de_DE: Preis:

en: Price AVG
de_DE: Preis Durchschnitt

en: Price Avg
de_DE: Preis Durchschnitt

en: Price Custom Settings
de_DE: Preis benutzerdefinierte Einstellungen

en: Price Information
de_DE: Preisinformation

en: Price Per
de_DE: Preis pro

en: Price Per Night
de_DE: Preis pro Nacht

en: Price Per night
de_DE: Preis pro Nacht

en: Price Unit
de_DE: Preiseinheit

en: Price Unit:
de_DE: Preiseinheit:

en: Price from
de_DE: Preis ab

en: Price per Adult
de_DE: Preis pro Erwachsener

en: Price per Child
de_DE: Preis pro Kind

en: Price per Day
de_DE: Preis pro Tag

en: Price per Hour
de_DE: Preis pro Stunde

en: Price per person?
de_DE: Preis pro Person?

en: Price setting
de_DE: Preiseinstellungen

en: Price:
de_DE: Preis:

en: Prices
de_DE: Preise

en: Review Content
de_DE: Bewertungs-Text

en: Review Text
de_DE: Bewertungs-Text

en: Review Title
de_DE: Bewertungs-Titel

en: Reviews
de_DE: Bewertungen

en: Room
de_DE: Zimmer

en: Room Footage
de_DE: Zimmergröße

en: Room(s)
de_DE: Zimmer

en: SUBMIT
de_DE: SENDEN

en: Sale Price
de_DE: Zimmerpreis (inkl Rabatt)

en: Sale Price :
de_DE: Zimmerpreis (inkl Rabatt) :

en: Search
de_DE: Suchen

en: Search for Hotels
de_DE: Hotels suchen

en: Share
de_DE: Teilen auf

en: Show Price
de_DE: Preise anzeigen

en: Show under your reviews
de_DE: Unter den Bewertungen zu sehen

en: Sign In
de_DE: Anmelden

en: Sign Out
de_DE: Abmelden

en: Sign Up
de_DE: Registrieren

en: Sign in
de_DE: Anmelden

en: Special Requirements
de_DE: Besondere Anforderungen

en: State/Province/Region
de_DE: Bundesland / Region

en: Sub Total
de_DE: Zwischensumme

en: Sub Total:
de_DE: Zwischensumme:

en: Submit
de_DE: Senden

en: Submit Booking
de_DE: Buchungsanfrage

en: Submit Form
de_DE: Formular senden

en: Submit Request
de_DE: Anfrage senden

en: Subtotal
de_DE: Zwischensumme

en: Success
de_DE: Erfolg

en: Summary
de_DE: Fazit

en: Tax
de_DE: MwSt.

en: Tax :
de_DE: MwSt.:

en: Tax percentage
de_DE: Steuersatz

en: Tax:
de_DE: MwSt.:

en: Terms and Conditions Page
de_DE: Allgemeine Geschäftsbedigungen Seite

en: Terrible
de_DE: Schlecht

en: Thank you for booking with us. Bellow are your booking details:
de_DE: Vielen Dank für die Buchung. Nachstehend Ihre Buchungsdetails:

en: Thank you. Your order has been received.
de_DE: Vielen Dank. Wir haben die Buchung erhalten.

en: Thank you. Your order is confirmed
de_DE: Danke. Ihre Buchung ist bestätigt.

en: The %s field can not exceed %s characters in length.
de_DE: Das %s Feld kann nicht länger wie %s Zeichen sein.

en: The %s field does not match the %s field.
de_DE: Das %s Feld entspricht nicht dem %s Feld.

en: The %s field is not in the correct format.
de_DE: Das %s Feld ist nicht im richtigen Format.

en: The %s field is required.
de_DE: Das Feld %s ist ein Pflichtfeld

en: The %s field may only contain alpha-numeric characters, underscores, and dashes.
de_DE: Das%s Feld darf nur alphanumerische Zeichen, Unterstriche und Bindestriche.

en: The %s field may only contain alpha-numeric characters.
de_DE: Das %s Feld darf nur alphanumerische Zeichen enthalten

en: The %s field may only contain alphabetical characters.
de_DE: Das %s Feld darf nur alphabetische Zeichen enthalten.

en: The %s field must be at least %s characters in length.
de_DE: Das %s Feld muss mindestens %s Zeichen lang sein.

en: The %s field must be exactly %s characters in length.
de_DE: Das %s Feld muss genau %s Zeichen lang sein.

en: The %s field must contain a decimal number.
de_DE: Das %s Feld muss eine Dezimalzahl enthalten.

en: The %s field must contain a number greater than %s.
de_DE: Das %s Feld muss eine Zahl größer als %s enthalten.

en: The %s field must contain a number greater than zero.
de_DE: Das %s Feld muss eine Zahl größer als Null enthalten.

en: The %s field must contain a number less than %s.
de_DE: Das %s Feld muss eine Zahl kleiner als %s enthalten.

en: The %s field must contain a unique value.
de_DE: Das %s Feld muss einen eindeutigen Wert enthalten.

en: The %s field must contain a valid email address.
de_DE: Das Feld %s muss eine gültige e-Mail-Adresse enthalten.

en: The %s field must contain all valid email addresses.
de_DE: Das %s Feld muss alle gültigen E-Mail-Adressen enthalten.

en: The %s field must contain an integer.
de_DE: Das %s Feld muss eine ganze Zahl enthalten.

en: The %s field must contain only numbers.
de_DE: Das %s Feld darf nur Zahlen enthalten.

en: The %s field must contain only numeric characters.
de_DE: Das %s Feld muss nur numerische Zeichen enthalten.

en: The %s field must contain only positive numbers.
de_DE: Das %s Feld muss nur positive Zahlen enthalten.

en: The %s field must have a value.
de_DE: Das %s Feld muss einen Wert haben.

en: The Space
de_DE: Information zum Zimmer

en: The country is not same
de_DE: Das Land ist nicht dasselbe

en: There are no available cars for this location, time and/or date you selected.
de_DE: Er zijn geen auto's beschikbaar voor deze locatie, tijd en / of datum die u hebt geselecteerd.

en: There are no reviews yet.
de_DE: Es gibt noch keine Bewertungen.

en: There is no review
de_DE: Es gibt keine Bewertungen

en: Total
de_DE: Betrag

en: Total Amount:
de_DE: Gesamtbetrag:

en: Total Price
de_DE: Gesamtpreis

en: Total Price (with tax)
de_DE: Gesamtpreis (inkl MwSt.)

en: Tour Booking
de_DE: Tour Buchung

en: Tour Bookings
de_DE: Tour Buchungen

en: Tour's Program
de_DE: Tour Programm

en: Tours
de_DE: Touren

en: Tours Booking
de_DE: Touren Buchung

en: Tours from
de_DE: onin %s

en: Tours information
de_DE: Tour Informationen

en: Tours program
de_DE: Tour Programm

en: Traveler rating
de_DE: Bewertung von Reisenden

en: User
de_DE: Benutzer

en: User Info
de_DE: Benutzer Info

en: User Latitude and Longitude
de_DE: Breitengrad / Längengrad

en: User Login
de_DE: Benutzeranmeldung

en: Username
de_DE: Benutzername

en: Username or email
de_DE: Benutzername oder E-Mail Adresse

en: Very Good
de_DE: Sehr gut

en: Very good
de_DE: Sehr gut

en: Write Review
de_DE: Kommentar abgeben

en: Write Review For: %s
de_DE: Bewertung abgeben für:%s

en: Write a Review
de_DE: Bewertung schreiben

en: Write a review
de_DE: Schreiben Sie eine Bewertung

en: Write reviews without logging in
de_DE: Bewertung abgeben

en: You added an email address to your account
de_DE: Sie fügten eine E-Mail-Adresse zu Ihrem Konto.

en: You are booking for %s
de_DE: Ihre Buchung im %s

en: You can choose from the list
de_DE: Sie können aus der Liste wählen

en: You dose not enter the captcha
de_DE: Bitte hier den Captcha-Code eintragen

en: You have been post a review for this
de_DE: Sie haben eine Bewertung für diesen Beitrag hinterlassen

en: You must be logged in to checkout.
de_DE: Du müsst angemeldet sein, um eine Buchung durchzuführen.

en: Your Address Line 1
de_DE: Adresszeile 1

en: Your Address Line 2
de_DE: Adresszeile 2

en: Your Booking
de_DE: Buchungsdetails

en: Your City
de_DE: Ort

en: Your Phone
de_DE: Telefon

en: Your Rating
de_DE: Deine Bewertung

en: Your Review
de_DE: Ihre Kommentar

en: Your booking at %s
de_DE: Ihre Buchung im %s

en: Your booking at %s: %s - %s
de_DE: Ihre Buchung im %s: %s - %s

en: Your captcha is not correct
de_DE: Ihr Captcha ist nicht korrekt

en: Your comment is awaiting moderation.
de_DE: Ihre Bewertung wartet nun auf Freischaltung durch dem Administrator.

en: Your email address *
de_DE: Ihre E-Mail Adresse*

en: Your order is confirmed already.
de_DE: Ihre Buchung ist eingegangen!

en: ZIP code/Postal code
de_DE: PLZ

en: Zip Code
de_DE: PLZ

en: Zip code of this location
de_DE: Postleitzahl des Standortes

en: added on
de_DE: hinzugefügt am

en: adult
de_DE: Erwachsener

en: adults
de_DE: Erwachsene

en: avg
de_DE: Durchschn.

en: avg/night
de_DE: Durchschnittspreis pro Nacht

en: based on % reviews
de_DE: basierend auf% Bewertungen

en: bed
de_DE: Bett

en: beds
de_DE: Betten

en: car
de_DE: Bike

en: cars
de_DE: Bikes

en: children
de_DE: Kinder

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
de_DE[0]: 1 Kommentar zu &ldquo;%2$s&rdquo;
de_DE[1]: %1$s Kommentare zu &ldquo;%2$s&rdquo;

en: day
de_DE: Tag

en: days
de_DE: Tage

en: e.g. John Doe
de_DE: z.B. John Doe

en: e.g. johndoe@gmail.com
de_DE: z.B. johndoe@gmail.com

en: from
de_DE: vom

en: it will take a couple of seconds
de_DE: Bitte gedulden Sie sich ein paar Sekunden

en: log in
de_DE: anmelden

en: my secret password
de_DE: mein geheimes Passwort

en: night
de_DE: Nacht pro Person im DZ

en: nights
de_DE: Nächte

en: no comment
de_DE: Keine Kommentare

en: no review
de_DE: Keine Bewertung

en: none
de_DE: keine

en: of 5 <small class="text-smaller">guest rating</small>
de_DE: von 5 <small class="text-smaller">Gästebewertung</small>

en: of guests recommend
de_DE: der Gäste empfehlen

en: offers
de_DE: Angebote

en: on %s
de_DE: am %s

en: people
de_DE: Personen

en: peoples
de_DE: Personen

en: per %d Night(s)
de_DE: pro %d Nacht

en: per night
de_DE: Nacht

en: person
de_DE: Person

en: price avg
de_DE: Preis Durchschnitt

en: price from
de_DE: Preis ab

en: reviews
de_DE: Kundenrezensionen

en: tax included
de_DE: inkl MwSt.

en: terms and conditions
de_DE: Allgemeine Geschäftsbedingungen

en: to
de_DE: bis

en: to
de_DE: bis

en: tour
de_DE: Tour

en: tours
de_DE: Touren

en: your order was submitted successfully!
de_DE: ihre Buchung wurde erfolgreich übermittelt!
