Traveler - en to pt_BR translation catalogue (268 entries)

en: Location
pt_BR: Localização

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Booking Now
pt_BR: Reserve Agora

en: Adult
pt_BR: Adulto

en: Price
pt_BR: Preço

en: Date
pt_BR: Data

en: Price (%s)
pt_BR: Preço (%s)

en: Hotels
pt_BR: Hoteis

en: Hotel
pt_BR: Hotéi

en: All Hotels
pt_BR: Todos Hotéis

en: Search Hotels
pt_BR: Pesquisar Disponibilidade

en: Room
pt_BR: Quarto

en: Add New Room
pt_BR: Adcionar novo quarto

en: New Room
pt_BR: Novo Quarto

en: Edit Room
pt_BR: Editar Quatro

en: View Room
pt_BR: Visualizar Quartos

en: All Rooms
pt_BR: Todos os quartos

en: Search Rooms
pt_BR: Pesquisar Quartos

en: No rooms found.
pt_BR: Nenhum quarto encontrato.

en: No rooms found in Trash.
pt_BR: Nenhum quarto encontrato no lixo.

en: Room Type
pt_BR: Tipo de quarto

en: Search %s
pt_BR: Perquisa %s

en: All %s
pt_BR: Todos %s

en: Star Rating
pt_BR: Classificação

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Check in
pt_BR: Data de Entrada

en: Check out
pt_BR: Data de Saída

en: Children
pt_BR: Crianças

en: Per night
pt_BR: Por noite

en: Phone Number
pt_BR: Telefone

en: Information
pt_BR: Informação

en: Address Line 1
pt_BR: Endereço

en: Address Line 2
pt_BR: Complemento

en: City
pt_BR: Cidade

en: State/Province/Region
pt_BR: Estadado (UF)

en: ZIP code/Postal code
pt_BR: CEP

en: Country
pt_BR: País

en: Special Requirements
pt_BR: Requerimentos Especiais

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Complete
pt_BR: Pedido Concluido

en: Canceled
pt_BR: Cancelado

en: Filter by Date from
pt_BR: Filtrar a partir da data

en: Filter by Date to
pt_BR: Filtrar pela data

en: Select All
pt_BR: Selecionar Tudo

en: Check In
pt_BR: Data de Entrada

en: Check Out
pt_BR: Data de Saída

en: Payment Method
pt_BR: Método de Pagamento

en: Price:
pt_BR: preço

en: Add Price
pt_BR: Adicionar preço

en: Name
pt_BR: Nome

en: Tax
pt_BR: Taxa

en: Edit Hotel Booking
pt_BR: Editar Reserva de Hotel

en: Incomplete
pt_BR: Incompleto

en: Filter by customer name
pt_BR: Filtrar pelo nome do cliente:

en: Hotel - Room Name
pt_BR: Hotel - Nome do quarto

en: All Orders
pt_BR: Todos os Pedidos

en: Coupon Code
pt_BR: Código Promocional

en: Add Coupon Code
pt_BR: Add Código Promocional

en: Add New Coupon Code
pt_BR: Adcionar novo código de cupom

en: New Coupon Code
pt_BR: Novo código de cupom

en: Edit Coupon Code
pt_BR: Editar código de cupom

en: View Coupon Code
pt_BR: Visualizar código de cupom

en: All Coupon Code
pt_BR: Todos códigos de cupom

en: Search Coupon Code
pt_BR: Pesquisar Codigo do Cupom

en: Price (low to high)
pt_BR: Maior Preço

en: Review Title
pt_BR: Título da Avaliação

en: Review Text
pt_BR: Texto da Avaliação

en:  in %s
pt_BR:  em %s

en:  on
pt_BR:  de

en:  for %s adults
pt_BR:  para %s adultos

en:  for %s adult
pt_BR:  por %s adulto

en: Booking Confirm -
pt_BR: Confirmar Reserva -

en: Your booking at %s
pt_BR: Sua reserva no %s

en: Your booking at %s: %s - %s
pt_BR: Sua reserva no %s: %s - %s

en: New Booking at %s
pt_BR: Nova Reserva para %s

en: New Booking at %s: %s - %s
pt_BR: Nova Reserva para %s: %s - %s

en: Confirmation needed
pt_BR: Confirmação necessária

en: Name (A-Z)
pt_BR: Nome (A-Z)

en: Name (Z-A)
pt_BR: Nome (Z-A)

en: hotel
pt_BR: hotéis

en: Room infomation is required
pt_BR: A infomação do quarto é necessária

en: Adult number in room is required!
pt_BR: Número de adultos por quarto é necessário!

en:  Hotels in %s
pt_BR:  Hotéis no %s

en:  Hotels
pt_BR:  Hotéis

en: Please select Check-in and Check-out date
pt_BR: Por favor, selecione a Data de Entrada e Saída

en:  ago
pt_BR:  atrás

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Midnight
pt_BR: Meia-noite

en: Submit Form
pt_BR: Pagamento não concluído. Aguarde que entraremos em contato.

en: %s Booking
pt_BR: %s Reserva

en: Price (hight to low)
pt_BR: Menor Preço

en: Review
pt_BR: Avaliação

en: Less
pt_BR: Menos

en: More
pt_BR: Mais

en: Change password successfully !
pt_BR: Senha foi alterada com sucesso !

en: Title
pt_BR: Título

en: Price AVG
pt_BR: Preço Médio

en: Number of Room
pt_BR: Número de quartos

en: Check in :
pt_BR: Entrada :

en: From
pt_BR: Á partir de

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Write a review
pt_BR: Faça sua avaliação

en: Change search
pt_BR: Alterar busca

en: Booking Information
pt_BR: Informações da Reserva

en: Customer Information
pt_BR: Dados Pessoais

en: Search for
pt_BR: Pesquisar por:

en: Sign in
pt_BR: Entrar

en: Write reviews without logging in
pt_BR: Escrever comentários sem fazer login

en: Hotel Reviews
pt_BR: Avaliação do Hotel

en: Adults
pt_BR: Adultos

en: Booking information will be sent to here
pt_BR: Os detalhes da reserva foi enviado para

en: Email after booking for Owner Item
pt_BR: E-mail após a reserva para o proprietário do item

en: First Name
pt_BR: Nome

en: Last Name
pt_BR: Sobrenome

en: Show Price
pt_BR: Mostrar Preço

en: Last Minute Deals
pt_BR: Ofertas de última hora

en: Last Minute Deal
pt_BR: Ofertas de última hora

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Avatar
pt_BR: Foto

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Filter By:
pt_BR: Filtrar por:

en: Review Score
pt_BR: Pontuação

en: Filter By
pt_BR: Filtrar por:

en: Showing
pt_BR: Mostrando

en: Not what you're looking for?
pt_BR: Não encontrou o que você está procurando?

en: Try your search again
pt_BR: Tente novamente

en: Very good
pt_BR: Muito bom

en: of guests recommend
pt_BR: dos hóspedes recomendam

en: Traveler rating
pt_BR: Avaliação dos hóspedes

en: Excellent
pt_BR: Excelente

en: Average
pt_BR: Médio

en: Poor
pt_BR: Ruim

en: Terrible
pt_BR: Péssimo

en: Write a Review
pt_BR: Faça sua avaliação

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Book Now
pt_BR: Reservar

en: 1 review
pt_BR: 1 avaliação

en: reviews
pt_BR: avaliações

en: of
pt_BR: de

en: City, Airport or U.S. Zip Code
pt_BR: Cidade

en: Click "confirm" to import the bookings you've made with that address
pt_BR: Clique em "confirmar" para importar as reservas que você fez com esse endereço

en: your payment was successful!
pt_BR: o seu pagamento foi feito com sucesso!

en: Booking Submission
pt_BR: Formulário De Reserva

en: Create Traveler account
pt_BR: Criar Uma Conta

en: I have read and accept the
pt_BR: Eu li e aceito os

en: terms and conditions
pt_BR: termos e condições

en: Submit Booking
pt_BR: Enviar Reserva

en: OR
pt_BR: OU

en: Important: You will be redirected to PayPal's website to securely complete your payment.
pt_BR: Importante: Você será redirecionado para o site do PayPal para completar de forma segura o seu pagamento.

en: Payment via Paypal
pt_BR: Pagamento via Paypal (Cartão de Crédito)

en: Tax:
pt_BR: Taxa:

en: Total Amount:
pt_BR: Valor Total:

en: Read More
pt_BR: Leia Mais

en: Name *
pt_BR: Nome *

en: Leave a Review
pt_BR: Deixe sua Avaliação

en: Sign In
pt_BR: Entrar

en: Username or email
pt_BR: Nome de usuário ou e-mail

en: Booking Number :
pt_BR: Número de Reserva :

en: Booking Date :
pt_BR: Data da Reserva :

en: Address :
pt_BR: Endereço :

en: Phone :
pt_BR: Telefone

en: Room :
pt_BR: Quarto :

en: Room Number :
pt_BR: Número de Quarto:

en: Payment Method :
pt_BR: Método de Pagamento :

en: Amount :
pt_BR: Valor Total :

en: Price :
pt_BR: Preço :

en: Check In :
pt_BR: Entrada :

en: Check Out :
pt_BR: Data de Saída :

en: 0 Review
pt_BR: 0 Avaliações

en: 1 Review
pt_BR: 1 Avaliação

en: Reviews
pt_BR: Avaliações

en: Was this review helpful?
pt_BR: Esta avaliação foi útil?

en: Want to write a review?
pt_BR: Quer avaliar?

en: Only verified guests can leave a review. After check-out, you"ll  receive an invitation to review your stay
pt_BR: Apenas os hóspedes podem deixar uma avaliação. Após o check-out, você receberá um convite para avaliar a sua estadia.

en: on this
pt_BR: neste

en: Review are closed
pt_BR: Avaliação está concluída

en: You have been post a review for this
pt_BR: Você fez uma avaliação para este

en: You must
pt_BR: Você deve fazer

en: to write review
pt_BR: para escrever comentário

en: Add to Wishlist
pt_BR: Adicionar a lista de desejos

en: Account Settings
pt_BR: Configuração da conta

en: Load More
pt_BR: Carregar Mais

en: Add to wishlist
pt_BR: Adicionar a lista de desejos

en: Home
pt_BR: Principal

en: Was this review helpful?
pt_BR: Está avaliação fui útil?

en: Your Booking
pt_BR: Sua Reserva

en: Very Good
pt_BR: Muito Bom

en: night
pt_BR: noite

en: it will take a couple of seconds
pt_BR: aguarde alguns segundos

en: Looking for %s
pt_BR: Pesquisando por %s

en: Booking Management
pt_BR: Gestão de Reserva

en: Sign Out
pt_BR: Sair

en: We Accepted There Cards
pt_BR: Cartões de Créditos Aceitos

en: Book
pt_BR: Reservar

en: Sorry! No available rooms found
pt_BR: Desculpe! Não há quartos disponíveis para essa data

en: Hotels Near
pt_BR: Hotéis Próximos

en: Wonderful
pt_BR: Maravilhoso

en: of 5 <small class="text-smaller">guest rating</small>
pt_BR: de 5 <small class="text-smaller">avaliação feitas pelos clientes</small>

en: no review
pt_BR: nenhuma avaliação

en: based on 1 review
pt_BR: baseado em 1 avaliação

en: based on % reviews
pt_BR: baseado em % avaliações

en: Not what you're looking for?
pt_BR: Não encontrou o que você está procurando?

en: email@domain.com
pt_BR: email@dominio.com.br

en: Your Phone
pt_BR: Seu Telefone

en: Your Address Line 1
pt_BR: Seu Endereço

en: Your Address Line 2
pt_BR: Complemento

en: Your City
pt_BR: Sua Cidade

en: I have read and accept the %s
pt_BR: Eu li e aceito os %s

en: Booking for 1 night
pt_BR: Reserva para 1 noite

en: Booking for %d nights
pt_BR: Reserva para %d noites

en: %d Nights
pt_BR: %d Noites

en: 1 Night
pt_BR: 1 Noite

en: per night
pt_BR: por noite

en: of 5
pt_BR: de 5

en: %d reviews
pt_BR: %d avaliações

en: %d star
pt_BR: %d estrela

en: Lastest booking
pt_BR: Última reserva

en: Book now
pt_BR: Reservar agora

en: avg/night
pt_BR: valor médio/noite

en: Search for Hotels
pt_BR: Pesquisar Disponibilidade

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: Available Rooms
pt_BR: Quartos disponíveis

en: About Hotel
pt_BR: Sobre o Hotel

en: City Name or Zip Code
pt_BR: Cidade

en: Room %d
pt_BR: Quarto %d

en:  %d reviews
pt_BR:  %d avaliações

en: Booking for %d
pt_BR: Reserva para %d

en: nights
pt_BR: noites

en: %d nights
pt_BR: %d noites

en: 1 night
pt_BR: 1 noite

en: You are booking for %s
pt_BR: Sua reserva para %s

en: %d review
pt_BR: %d avaliação

en: Name*
pt_BR: Nome*

en: Photos
pt_BR: Fotos

en: Now %d user(s) seeing this %s
pt_BR: Agora %d usuário(s) vendo esse %s

en: Most recent booking for this %s was %s
pt_BR: Reserva recente para esse %s foi %s

en: No reviews
pt_BR: Nenhuma avaliação

en: Order Date
pt_BR: Reservado em

en: Cost
pt_BR: Custo

en: No Booking History
pt_BR: Nenhum histórico de Reserva

en: Member Since
pt_BR: Membro desde

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Booking History
pt_BR: Histórico de Reserva

en: Personal Information
pt_BR: Informações Pessoais

en: Home Airport
pt_BR: Aeroporto

en: Change Password
pt_BR: Alterar senha

en: Current Password
pt_BR: Senha atual

en: New Password
pt_BR: Nova senha

en: New Password Again
pt_BR: Confirmação de senha

en: Action
pt_BR: Ação

en: Write Review
pt_BR: Escrever Avaliação

en: Total Traveled
pt_BR: Total de Resevas

en: Overview
pt_BR: Visão Geral

en: Price Per night
pt_BR: Preço Por noite

en: Explore
pt_BR: Ver Opções

en: Hotels from
pt_BR: Hotéis de

en: Apply Coupon
pt_BR: Aplicar Desconto

en: Date:
pt_BR: Data:

en: Booking details has been sent to:
pt_BR: Os detalhes da reserva foi enviado para:

en: Create %s account
pt_BR: Criar conta no %s

en: avg
pt_BR: preço médio

en: price avg
pt_BR: preço médio

en: Price Avg
pt_BR: Preço Médio

en: % reviews
pt_BR: % avaliações

en: Hotel Booking
pt_BR: Reservar Hotel

en: Rooms
pt_BR: Quartos

en: Room :
pt_BR: Quarto :
